audio / video | 21.01.2011

BMW 5 – ulubionym autem Niemców

autor: Administrator

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

W połowie stycznia najbardziej prestiżowy na rynku naszego zachodniego sąsiada automobilklub ADAC przyznał, jak co roku, nagrody „Żółte Anioły”. Około 250 tys. głosujących w kategorii „Das Lieblings-Auto” najwyżej oceniło BMW „piątkę”. To pierwszy tak wielki sukces bawarskiej marki w tym konkursie.

 

Alicja Kuropatwa

 

ADAC (niem. Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) zrzesza 11 mln członków. Jest największym na świecie stowarzyszeniem motocyklistów i drugim, co do wielkości (zaraz po amerykańskim AAA – ang. American Automobile Association) automobilklubem.

 

Założony został ponad sto lat temu w celu „monitorowania i promowania transportu drogowego oraz turystyki chroniąc przy tym interes zmotoryzowanych użytkowników dróg”. Za zadanie ma również rozwijanie ruchu drogowego oraz edukację jego użytkowników.

 

Współcześnie, obok wydawania czasopism motoryzacyjnych, znany jest głównie z rozbudowanej sieci pomocy drogowej i przeprowadzanych testów samochodowych, w tym w szczególności – testu awaryjności i bezpieczeństwa.

 

Pojazdy tego klubu są doskonale rozpoznawane. Najczęściej stosowanym znakiem graficznym jest czarny napis ADAC, który znajduje się w górnej części żółtego kwadratu. Każdy patrol posiada najczęściej nadwozie również koloru żółtego. Nic zatem dziwnego, że wyśmienita pomoc drogowa ADAC nazywana jest potocznie „żółtymi aniołami”.

 

W związku z powyższym nagroda przyznawana przez ten automobilklub budzi wielkie uznanie wśród znawców motoryzacji. W tym roku w Monachium odbyła się już siódma edycja tego konkursu, na którą przybyła minister ochrony konsumentów – Ilse Aigner oraz minister transportu – Peter Ramsauer. Żółte anioły zostały przyznane w pięciu kategoriach.

 

W kategorii „Jakość” (niem. Qualität), przed Audi A5 i Nissanem Qashqai, zwyciężyło Porsche 911. Najbardziej innowacyjny i przyjazny dla środowiska (niem. Innovation/Umwelt) okazał się system monitorujący martwe pole koncernu Daimler AG. Za „auto przyszłości” (niem. Auto der Zukunft) uznano Toyotę Auris HSD, która wyprzedziła Volkswagena Tourana 1,4 EcoFuel oraz BMW 320d i Fiata w wersji TwinAir Start&Stop. Natomiast osobowością (niem. Persönlichkeit) roku 2011 został: Bernhard Mattes – prezes i dyrektor generalny Forda.

 

 

Największą jednak uwagę skupia kategoria na „najbardziej ulubiony” samochód Niemców. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w tym roku bezkonkurencyjna okazała się BMW „piątka”. Warto wspomnieć, że do tej rywalizacji wystawiono aż ponad 40 różnych modeli. Nic zatem dziwnego, że sukces bawarskiej marki tym bardziej cieszy.