audio / video | 22.04.2018

Brunatne Ostritz [WIDEO]

autor: Marek Zoellner
Brunatne Ostritz [WIDEO]
Na granicy Polski i Niemiec w niemieckim Ostritz zorganizowano neonazistowski festiwal "Tarcza i Miecz". Neonaziści postanowili uczcić rocznicę urodzin Hitlera. Antyfaszyści przyjechali, żeby ostro zaprotestować. A między obiema grupami stanęły setki policjantów.
Festiwal rozpoczął się w piątek 20 kwietnia. W programie znalazły się koncerty neonazistowskich zespołów, pokazy walk i przemówienia "brunatnych" działaczy. Są też stragany, na których można kupić koszulki czy płyty.Wydarzenie relacjonuje m.in. Wirtualna Polska, gdzie przeczytamy:

"Część uczestników imprezy musi się przebrać, zanim wejdzie do miasteczka: policjanci każą im zdjąć spodnie czy koszulki z zakazanymi faszystowskimi naszywkami."

Z drugiej strony mentalnej barykady znalazły się tłumy ludzi, którzy chcą podkreślić i przypomnieć, co zrobił Europie i światu Adolf Hitler i jego wyznawcy. W Ostritz zorganizowano równocześnie Święto Pokoju, w którego otwarciu uczestniczyli m.in. premier Saksonii Michael Kretschmernad, burmistrz Goerlitz Siegfried Deinege oraz burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.
o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

audio / video

Jak się żyje w komunie?

audio / video

Dźwięk ciszy

audio / video

Pomocy, ściga mnie wiewiórka!

audio / video

Zaskakujące ciekawostki o Dreźnie

audio / video

Berlińskie zachody

audio / video

Nawałnica w Wuppertal [WIDEO]

audio / video

Porządek musi być [FILM]

audio / video

Interaktywne błogosławieństwo?

audio / video

Jak przewieźć choinkę?

audio / video

"Dark"