audio / video | 01.11.2010

Cukrowa wymiana

autor: Administrator

Polacy pracujący w Niemczech - to sytuacja znana od dziesięcioleci. Niemcy pracujący w Polsce. To novum, choć coraz bardziej powszechne. Oto w hotelach Karpacza i Szklarskiej Poręby terminują niemieccy bezrobotni. Część po kursie opłacanym przez niemiecki urząd pracy z podwiniętym ogonem ucieka z Polski. Część wsiąka w "słowiańską egzotykę" i zostaje na dłużej, znajdując w Polsce chłopaka czy dziewczynę i zostając na stałe.Innym pomysłem jest swoista "wymiana know how". W dziedzinie cukiernictwa.

Sigrid Schoenfelder

W ramach unijnego programu ,,Leonardo da Vinci” Izba Rzemieślnicza w Dreźnie i Wrocławiu zorganizowały jesienią wymianę dla praktykantów.

Polska jest mistrzem świata w dziedzinie cukiernictwa twierdzi piekarz i cukiernik Wincenty Wolak z Wrocławia. Jego zakład, mieszczący się na obrzeżach miasta, znany jest każdemu taksówkarzowi.

Mieszkańcy cenią różnorodność i wysoką jakość jego pysznych produktów. Zakład Wolaka zaopatruje również liczne sklepy i hotele. Ale ta cukiernia to także doskonały adres, pod który udała się praktykantka cukiernictwa z Saksonii, Klaudia Ruhmland.

Właśnie tam ,w ramach trzytygodniowych praktyk, doskonalić swoje umiejętności zawodowe. Mogę brać czynny udział w produkcji, już bardzo wiele się nauczyłam- zachwala Claudia i dumnie pokazuje zdjęcia mistrzowskich tortów, które mogła stworzyć wedle własnych pomysłów.

Wrocław jest pięknym miastem. Nasz hotel - który oprócz mnie zamieszkują również liczni fryzjerzy i piekarze biorący udział w programie wymiany - znajduje się w samym centrum. Sam Program ramowy jest na bardzo wysokim poziomie. Dogłębnie poznajemy ten kraj i jego społeczeństwo – mówi dalej i cieszy się, bo właśnie spełnia swoje marzenie z dzieciństwa.

Claudia rozpoczęła swoje praktyki przed ponad dwoma laty w Dreźnie, u mistrza piekarnictwa i cukiernictwa Thomasa Hellera. W wieku sześciu lat, podczas pobytu we Francji, miałam okazje zjeść pyszne ciasteczko. Później wytłumaczyłam rodzicom, że w przyszłości chcę zostać cukiernikiem – opowiada praktykantka.

Po zdanej maturze Klaudia jest teraz na najlepszej drodze, by dzięki swojej ambicji i pilności zrealizować dziecięce marzenie. Upewniają ją w tym zarówno mistrz cukierniczy, szef piekarni Wolak jak i jej polscy koledzy.

Przenieśmy się na drugą stronę granicy. Drezno. Paulina Woszkiewicz, pochodząca z niewielkich Pieszyc, należy do grona dwunastu praktykantów z Polski, którzy od października chcieliby kontynuować swoje praktyki w Saksonii.

Na co dzień jest praktykantką u mistrza cukiernictwa, Teresy Jankowskiej. W Dreźnie z kolei Paulina udała się pod opiekę Thomasa Hellera, który już po raz trzeci kształci praktykantów z zagranicy.

Do jego specjalności należą torty ekologiczne z naturalnych produktów w Niemczech znane jako "bio". Chylę czoła przed tymi młodymi ludźmi, którzy tak po prostu wskakują na głęboką wodę – przyznaje.

Porozumiewanie się jest niejednokrotnie dosyć skomplikowane, a co za tym idzie - wymiana przepisów trudna. Praktykanci muszą przede wszystkim nabywać wiedzę i umiejętności poprzez obserwację. Jedno jest pewne - przy kolejnej realizacji programu wymiany jego zakład również będzie brał w nim udział.

Tłumaczyła z niemieckiego: Kamila Feliks