audio / video | 01.07.2019

Gigantyczny pożar i ewakuacja

autor: Marek Zoellner
Gigantyczny pożar i ewakuacja
Płonie las nieopodal miejscowości Lübtheen (Meklemburgia-Pomorze Przednie). Ogień objął ponad 400 hektarów. Dodatkowym problemem są... materiały wybuchowe. Ewakuowano mieszkańców, ogłoszono stan klęski żywiołowej.
fot. zdjęcie ilustracyjne/Pexels.com

W Lübtheen ogłoszono stan klęski żywiołowej. Jak donosi Welt, ewakuowano 500 osób, ale być może będzie ich znacznie więcej. Zapach spalenizny dotarł do odległych nawet o 200-300 kilometrów miejscowości. Do służb dzwonili nawet zaniepokojeni mieszkańcy Drezna, Lipska czy Berlina.To nie pierwszy pożar w tym miejscu. Wcześniej ewakuacja objęła już miejscowości Trebs i Alt Jabel. Rodzice setki dzieci musieli też odebrać swoje pociechy wypoczywające na obozie wakacyjnym. Poprzedni pożar ugaszono zaledwie w piątek, ale wczoraj ogień znów zaczął się rozprzestrzeniać.  Ponieważ nie jest to pierwszy tak duży pożar, prowadząca śledztwo policja kryminalna podejrzewa, że mogło to być celowe podpalenie i prosi wszystkich ewentualnych świadków o kontakt.Dodatkowe utrudnienia sprawia fakt, że teren lasu, który płonie obecnie, sąsiaduje z poligonem wojskowym, gdzie w ziemi spoczywać mogą niewybuchy magazynowane tam po II wojnie światowej, jest także współczesna amunicja marynarki wojennej. Mówi się, że łącznie takich materiałów może być ponad 45 ton!

Strażacy muszą zachować bezpieczną odległość, którą wyznaczono na 1000 metrów.


 


o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

audio / video

Czy Niemcy zarobią na brexicie?

audio / video

Drezno: Kradzież stulecia (WIDEO)

audio / video

Historia do (prze)myślenia - Film 3

audio / video

Historia do (prze)myślenia - Film 4

audio / video

Historia do (prze)myślenia - Film 2

audio / video

​Co Niemcy myślą o Polakach?

audio / video

Historia do (prze)myślenia - Film

audio / video

Niemcy Zachodnie w 1970 r.

audio / video

Podwójne szczęście mamy pandy

audio / video

Praca marzeń: 16 500 euro za leżenie!