audio / video | 10.11.2019

Historia do (prze)myślenia - Film 3

autor: Andrzej Dębski (filmoznawca CSNiE)
Historia do (prze)myślenia - Film 3
Przez cały październik oglądamy wspólnie filmy. Pokazy w Centrum Willy'ego Branda we Wrocławiu mają związek z rocznicami 1939, 1989 roku i obecnym spojrzeniem na tamte wydarzenia. Po kazdym filmie dyskusja z ekpertami. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
15.10.2019: Opozycja w Polsce i NRD oraz przełom 1989 roku

Królik po berlińsku (Polska–Niemcy 2007, reż. Bartosz Konopka, 51 min., dystr. Deckert Distribution)

W nocy z 12 na 13 sierpnia 1961 roku władze NRD postawiły mur, który ogradzał cały Berlin Zachodni. Do 9 listopada 1989 roku oddzielał on berlińczyków ze Wschodu i Zachodu. Między dwoma ścianami muru rozciągał się pas ziemi niczyjej, w której zadomowiły się króliki. Z ich perspektywy opowiadana jest filmowa historia, stanowiąca metaforę sytuacji Europejczyków żyjących w bloku wschodnim. Króliki „symbolizują ludzi, którzy w danym systemie próbowali znaleźć normalność” – mówił reżyser filmu Bartosz Konopka.

Ten film do obejrzenia poniżej:


Uczcie się Polski. Opozycja w NRD i Solidarność (Polska–Niemcy 2014, reż. Magdalena Gwóźdź, Róża Romaniec, 42 min., dystr. Deutsche Welle)

Film poświęcono stosunkowi enerdowskich dysydentów do Polski i Solidarności. Pokazano też mało znane historie mieszkańców NRD, których „zachwyt” Polską zaprowadził za więzienne kraty. Przybliżono także strajk głodowy w więzieniu w Cottbus, który skazani ogłosili na znak solidarności z Polakami po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Jak zauważył po premierze jeden z polskich bohaterów: „W tym filmie jest dialog, dialog polsko-enerdowski, który przechodzi w dialog polsko-niemiecki”.

Goście: prof. Andrzej Gwóźdź (Uniwersytet Śląski), prof. Dariusz Wojtaszyn (Centrum im. W. Brandta UWr)