audio / video | 02.02.2018

Interaktywne błogosławieństwo?

autor: Marek Zoellner
Interaktywne błogosławieństwo?
"BlessU-2" - instalacja pod takim hasłem pojawiła się w ewangelickim kościele w Wittenberdze na światowej wystawie poświęconej reformacji.
BlessU-2 to robot, który ma przypominać człowieka. Ma głowę, oczy, usta, korpus i ręce. Jest też ekran i pięć języków do wyboru - niemiecki, francuski, hiszpański i polski. W tych językach robot może "błogosławić" wiernych. Unosi ręce i...Maszyna czyta fragmenty Biblii, może nawet wydrukować dowód "błogosławieństwa". Dwukrotnie użyty cudzysłów nie jest przypadkowy, bo czy rzeczywiście owo błogosławieństwo można traktować na równi z tym tradycyjnym, kapłańskim?

Wszystko wygląda dość groteskowo, komicznie, a nawet trochę przerażająco. Organizatorzy akcji twierdzą jednak, że to tylko eksperyment i pretekst do dyskusji, bo przecież i w tych kręgach ciągle coś się zmienia i również i tam dociera postęp technologiczny.

Zresztą... podobne nowinki pojawiają się w świątyniach również w innych częściach Europy. Niedawno w mediach elektronicznych można było znaleźć sporo publikacji na temat paryskiego kościoła Saint Francois de Molitor, gdzie pojawiła się... elektroniczna taca z możliwością płatności bezgotówkowych:o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

audio / video

Praca marzeń: 16 500 euro za leżenie!

audio / video

S!sters dla Izraela!

audio / video

Nie gap się

audio / video

Sposób na choinki

audio / video

Jak się żyje w komunie?

audio / video

Sputniki z kartonu

audio / video

Berlin ponad 100 lat temu

audio / video

Tschuess DDR! na youtube

audio / video

Dźwięk ciszy

audio / video

Wakacje w "heimacie"