audio / video | 02.02.2018

Interaktywne błogosławieństwo?

autor: Marek Zoellner
Interaktywne błogosławieństwo?
"BlessU-2" - instalacja pod takim hasłem pojawiła się w ewangelickim kościele w Wittenberdze na światowej wystawie poświęconej reformacji.
BlessU-2 to robot, który ma przypominać człowieka. Ma głowę, oczy, usta, korpus i ręce. Jest też ekran i pięć języków do wyboru - niemiecki, francuski, hiszpański i polski. W tych językach robot może "błogosławić" wiernych. Unosi ręce i...Maszyna czyta fragmenty Biblii, może nawet wydrukować dowód "błogosławieństwa". Dwukrotnie użyty cudzysłów nie jest przypadkowy, bo czy rzeczywiście owo błogosławieństwo można traktować na równi z tym tradycyjnym, kapłańskim?

Wszystko wygląda dość groteskowo, komicznie, a nawet trochę przerażająco. Organizatorzy akcji twierdzą jednak, że to tylko eksperyment i pretekst do dyskusji, bo przecież i w tych kręgach ciągle coś się zmienia i również i tam dociera postęp technologiczny.

Zresztą... podobne nowinki pojawiają się w świątyniach również w innych częściach Europy. Niedawno w mediach elektronicznych można było znaleźć sporo publikacji na temat paryskiego kościoła Saint Francois de Molitor, gdzie pojawiła się... elektroniczna taca z możliwością płatności bezgotówkowych:o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

audio / video

Jak przewieźć choinkę?

audio / video

"Dark"

audio / video

Nowy Volker Schlöndorff

audio / video

Rozgrzewka przed Oktoberfest

audio / video

Wielki brat na dworcach

audio / video

Welcome to Bearlin

audio / video

Diabeł piaskowy w Kolonii

audio / video

Kolejowe pszczoły

audio / video

Polka dublerką Angeli Merkel

audio / video

Breslau 1939 w kolorze