audio / video | 28.02.2010

Jacht napędzany wyłącznie energią słoneczną

autor: Administrator

PlanetSolar to największa łódź na świcie z napędem słonecznym. Skonstruowana została w północnych Niemczech - w Knierim Yacht Club w Kilonii. Jacht (?) ma 31 m długości, 15 m szerokości i 7m wysokości. Ważny 60 ton. Na dachu ma kokpit otoczony panelami słonecznymi o łącznej powierzchni 500 mkw. Swym wyglądem zachwyca wielu konstruktorów, ale główne zadanie ma zupełnie inne. Katamaran ten, z założenia, musi opłynąć cały glob i to w rekordowym tempie!

Alicja Kuropatwa

To wyjątkowe uczucie widzieć przed sobą łódź, o której tak często marzyłem, powiedział zaraz po pierwszej odsłonie wynalazku jego pomysłodawca - Szwajcar Raphael Domjan. Pragnie on już w marcu tego roku zwodować ‘słoneczny katamaran’. W maju natomiast, PlanetSolar weźmie udział w obchodach 821. rocznicy ustanowienia portu w Hamburgu, a potem przejdzie ostateczne testy.

Jeśli wszystko odbędzie się pomyślnie, to w kwietniu 2011 załoga (3-4 osobowa) pod dowództwem Domjana wyruszy w rejs dookoła świata. Będzie ona mogła mieszkać na 200 mkw, gdyż dokładnie taka jest powierzania kokpitu w łodzi. Warunki  są sprzyjające dla 18 osób, choć miejsca starcza nawet dla 40.

Trasa została wyznaczona na około 40 tys. kilometrów, a jej pokonanie ma zająć szacunkowo 140 dni. Przebiega ona przez Atlantyk, Kanał Panamski, Pacyfik, dalej przez Ocean Indyjski, Kanał Sueski i Morze Śródziemne. Statek zacumuje w kilku miejscach, m.in. w Nowym Jorku oraz Hong Kongu, po to, aby zademonstrować tam nowoczesną technologię pozyskiwania słonecznej energii.

 

 

Rejs planowany jest jak najbliżej równika, aby zmaksymalizować ilość energii słonecznej. I choć PlanetSolar jest w stanie płynąć z prędkością 15 węzłów, czyli 25 km/godz., to zakłada się, że załoga Domjan’ będzie płynąć z szybkością o prawie połowę mniejszą.

Konstruktorzy łodzi, której budowa kosztowała 18 ml euro, chcę udowodnić całemu światu, że zasilanie energią słoneczną jest wystarczające wydajne, pomijając oczywiście dodatkowe korzyści związane z ochroną klimatu. Jeśli uda im się osiągnąć wyznaczony cel, to łódź będzie służyła do celów  turystycznych.