audio / video | 22.04.2010

Lipsk – największy autosalon Europy

autor: Administrator

 

Za nami już jubileuszowe 20. Międzynarodowe Targi Samochodowe w Lipsku. Od lat są uważane za najważniejsze spotkanie wszystkich miłośników czterech kółek. Z blisko 20 krajów 600 wystawców postanowiło zaprezentować swoją ofertę. Ale targi - co było szczególnie urzekające - to też spojrzenie w przeszłość.

z Lipska dziennikarka niemcy-online Alicja Kuropatwa

Cała tygodniowa impreza odbyła się w nowoczesnej, szklanej hali targów lipskich. Na powierzchni 130.000 m2 przedstawiono najróżniejsze modele – zarówno auta miejskie, jak i te najbardziej luksusowe.

Wśród nich: Renault Megane CC, Toyota RAV4, Ford Focus kombi, Dacia Duster, Volkswagen Touran, Audi 3, BMW Serii  Toruing. Nikt nie mógł poczuć się pokrzywdzony i każdy był w stanie znaleźć coś ciekawego dla siebie. Chociaż najciekawiej wyglądały auta z przeszłości nawet stuletnie - perspektywa roku 2010 pozwala spojrzeć na ubiegłe lata motoryzacji.

Wśród nowości dużym zainteresowaniem cieszyły się w szczególności auta zasilane gazem ziemnym, wodorem i bioetanolem, które są przyjazne dla środowiska. Można było również zobaczyć, jak dokładnie działa silnik hybrydowy. Prezentowano dodatkowo symulatory zderzeń służące do demonstracji pasów bezpieczeństwa oraz symulatory dachowania. Szczególnie ciekawe było obserwowanie tych nowinek na tle dostojnych poprzedników:

 

Związek Niemieckich Muzeów Motoryzacji i Techniki zdecydował się na prezentację swoich skarbów. Miłośnicy unikatów mieli okazję zobaczyć między innymi: Iso Rivolta, La France czy Horch. Były też stare dostojne BMW.

Na hali ustanowiono wiele dotykowych paneli multimedialnych, które umożliwiały dokładne zapoznanie się z określoną marką pojazdu. Za ich pomocą uczestnicy targów dowiadywali się o każdym szczególe samochodu wzbudzającego ich zainteresowanie. Najwięcej jednak ludzi kręciło się wokół oldtimerów. Zadziwieni pytali, jak to możliwe, że skórzana tapicerka tego opla wciąż pachnie świeżą skórą, choć to auto sprzed ponad 50 lat?

Przedstawiono nie tylko samochody prosto z taśmy, ale także wystawione zostały auta używane. Można było do nich wsiąść i zapoznać się z wnętrzem. Także takich aut sportowych, lub naprawdę wiekowych automobili.

Międzynarodowe Targi Samochodowe to nie tylko atrakcja dla dorosłych. Również dzieci mogły wziąć udział w konkursach specjalnie dla niech przygotowanych. Na hali rozłożono gry i zabawy dla młodzieży. Atrakcji było wiele i brakowało jedynie sił żeby przejść przez całą powierzchnie targów i móc nacieszyć oko wszystkim, co się tam znajdowało.

By nie było tak "retro" oto garść ujęć - najnowszych modeli aut prezentowanych w Lipsku: