audio / video | 01.06.2010

Rząd traci poparcie

autor: Michał Szaflarski

CDU i FDP notują największy spadek notowań od 10 lat - pisze na swoim blogu Michał Szaflarski i podaje najnowsze badania sondażowe

====================

Kryzys rządzącej w Niemczech koalicji pogłębia się. Według najnowszych sondaży CDU i FDP mogą razem liczyć na poparcie zaledwie 38 procent wyborców. Opozycja ma 16 procent głosów więcej.

Dwa instytuty badania opinii publicznej opublikowały w połowie maja wyniki sondaży popularności partii politycznych. Gdyby wybory miały się odbyć w najbliższą niedzielę CDU otrzymałaby według Emnidu 31 proc. głosów, (32. proc. według Forsy), a FDP - 8 proc. (6 proc. wg Forsy). To daje koalicyjnym partiom 38-39 proc. głosów poparcia. Tak słabego wyniku nie zanotowały od 10 lat.

Szczególnie straciła w ciągu ostatnich miesięcy FDP, która podczas ubiegłorocznych wyborów do Bundestagu uzyskała bardzo dobry wynik - 14,6 proc. głosów, a teraz jej notowania spadły o połowę. Prawie połowa Niemców sądzi, że CDU powinna zerwać koalicję z FDP i powrócić do układu z SPD.

Słabość rządzącej koalicji pokazały też niedawne wybory w Północnej Nadrenii - Westfalii. CDU uzyskała tam wynik gorszy aż o 10 proc. niż w poprzednich wyborach. O niecałe 3 proc. pogorszyła się też SPD, ale za to dwa razy więcej (zmiana z 6 do 12 proc.) głosów otrzymali Zieloni.

Opozycyjne partie mają natomiast coraz lepsze notowania. Nieznacznie co prawda wzrosło poparcie dla SPD - (obecnie 27-28 proc.), ale za to wyraźnie widać, że trzecią siłą w niemieckiej polityce stają się Zieloni.

We wrześniowych wyborach uzyskali piąty wynik (10,7 proc. głosów), a teraz według sondaży mają poparcie w granicach 15-16 proc. Cały czas na podobnym poziomie utrzymuje się poparcie dla trzeciej opozycyjnej partii - Lewicy: 11-12 proc. SPD, Zieloni i Lewica mają w tym momencie przewagę około 16 punktów procentowych nad rząd

====================

Chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj na blog Michała