audio / video | 25.02.2019

S!sters dla Izraela!

autor: Tomasz Sikora
S!sters dla Izraela!
Niemcy wybrali piosenkena Eurowizję. I co z tego zapytaja w Polsce. A no to że do wyborów eurowizyjnego reprezentanta niemieckie społeczeństwo podchodzi smiertelnie poważnie.
"Nasz przebój dla..." - co roku Niemcy zasiadają przed telewizorami i wybierają swoja piosenkę dla Europy. My konkurs Eurowizji traktujemy z przymrużeniem oka, Niemcy śmiertelnie poważne. Może dlatego że Włosi maja festiwal w San Remo, my mamy - nieco przebrzmiałe ale jednak festiwale w Opolu i Sopocie, a za Odra podobnej imprezy nie ma. Więc jej miejsce skutecznie wypełnia poszukiwanie utworu, którym tym razem uda się przekonać do siebie Europę. Raz się udało. Lenie. 

W ubiegłym roku Michael Schulte zajął czwarte miejsce. Tym razem Niemców reprezentować będzie duet "S!sters" wbrew nazwie rodzeństwem nie jest. Dwie dziewczyny wygrały zarówno w głosowaniu niemieckich telewidzów, jak i międzynarodowego jury. Ponieważ Niemcy do głosowania na "piosenkę dla Europy" podchodzą śmiertelnie poważnie. Najpierw szukają piosenki i artystów w Niemczech i mocno się tym emocjonują, a potem dzwonią po rodzinie w Europie , by ta głosowała na niemieckich reprezentantów. Tym razem jednak podejście do wyborów jest tak mocno "sterowane", że budzi sprzeciw widzów. Dlaczego? Bo "S!sters" przed konkursem w ogóle się nie znały. Zostały dobrane przez telewizje NDR, która szukała artystów do istniejącej już piosenki.

Tę wstępnie napisało międzynarodowe grono twórców tekstów - Laurell Barker, Marine Kaltenbacher, Tom Oehler i Thomas Stengaard. W tym gronie szczególnie znana jest Laurell Barker, która jest autorką aż trzech utworów, które pretendowały do zaprezentowania w Izraelu. Tekściarze zostali w ubiegłym roku skoszarowani w Szwajcarii. Ich zadaniem wtedy było napisanie piosenek dla szwajcarskich kandydatów do Eurowizji w 2018 roku. Ostatecznie piosenka zaprezentowana przez duet "S!stars" nie została zaśpiewana w Szwajcarii. Niemiecka telewizja NDR utwór odkupiła i postanowiła znaleźć do niego artystów, którzy go zaśpiewają. Tak trafili na Laurę Kästel (26 lat) i Carlottę Truman (19). W styczniu dziewczyny po raz pierwszy się poznały.

Teraz 22 lutego wygrały preeliminacje w Niemczech. Piosenka budzi kontrowersje - nie tyle sam utwór, który jest udany - co ten całkowicie sztuczny sposób doboru wokalistów do gotowego utworu, w dodatku stworzenie specjalnej nowej grupy, tylko pod jedną piosenkę.

Jak brzmi "Niemiecka propozycja dla Izraela" czyli utwór "Sister" zespołu "S!sters"?
 


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

audio / video

Powrót do fryzjera

audio / video

Miejska pustka

audio / video

Czy Niemcy zarobią na brexicie?

audio / video

Drezno: Kradzież stulecia (WIDEO)

audio / video

Historia do (prze)myślenia - Film 3

audio / video

Historia do (prze)myślenia - Film 4

audio / video

Historia do (prze)myślenia - Film 2

audio / video

​Co Niemcy myślą o Polakach?

audio / video

Historia do (prze)myślenia - Film

audio / video

Niemcy Zachodnie w 1970 r.