audio / video | 07.08.2020

Tak budują Gigafactory Berlin [FILMY]

autor: Marek Zoellner
Tak budują Gigafactory Berlin [FILMY]
Będzie najnowocześniejszą na świecie fabryką samochodów elektrycznych na dużą skalę - tak reklamuje berlińską inwestycję firma Elona Muska.
"Gigafactory Berlin-Brandenburg będzie idealnym miejscem pracy z nowoczesnymi i zrównoważonymi funkcjami. Położona w gminie Grünheide i jej naturalnym otoczeniu, rozbudowana infrastruktura ścieżek rowerowych, dróg i autostrad, bezpośrednie połączenia kolejowe, a także blisko nowego międzynarodowego lotniska BER zapewni dogodny dojazd z pobliskiego tętniącego życiem Berlina i do szerszy region Niemiec i Europy" - czytamy na stronie firmy Tesla.

"Technologie i metody produkcji Gigafactory będą najnowocześniejsze: najpotężniejsze systemy ogniw i baterii, a także wysokowydajne jednostki napędowe i energoelektronika. Nowy wymiar systemów odlewniczych i najbardziej wydajna zabudowa, prowadząca do wysokiego poziomu bezpieczeństwa pojazdu. Dzięki lakierni nowej generacji, która zapewnia głębię i złożoność kolorów, niespotykaną wcześniej w samochodach produkowanych seryjnie, a także wysokiej jakości montaż końcowy, pojazdy światowej klasy będą dostarczane do naszego klienta."

Kampus znajduje się 35 kilometrów (20 mil) na południowy wschód od centrum Berlina na linii kolejowej Berlin-Wrocław. W internecie można już zobaczyć filmy z budowy tego giganta:

Znajdująca się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy fabryka ma zatrudniać nawet 7 tys. osób, ale...Według publikacji ze stycznia 2020 r. Fabryka ma rozpocząć działalność w lipcu 2021 r. [źródło: Wikipedia] Jak jednak donosi portal elektrowoz.pl: "Tesla nadal ma tylko częściowe pozwolenia na budowę. Z ostatnich informacji wynika, że producent może prowadzić prace na poziomie gruntu i w nim, ale wznosi cokolwiek ponad nim już na własne ryzyko."Gigafactory Berlin będzie produkować akumulatory, zestawy akumulatorów, układy napędowe i siedzenia z pracami obejmującymi odlewanie, tłoczenie, malowanie, montaż układu napędowego i montaż końcowy Modelu 3, Modelu Y i przyszłych modeli o rocznej wydajności sięgającej 500 000 samochodów. Produkcja początkowa będzie w Tesla modelu Y . Przewidywany koszt fabryki to około 4 miliardy euro. [źródło: Wikipedia]o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

audio / video

Wywiad z noblistką

audio / video

Wielkie gradobicie

audio / video

Powrót do fryzjera

audio / video

Miejska pustka

audio / video

Czy Niemcy zarobią na brexicie?

audio / video

Drezno: Kradzież stulecia (WIDEO)

audio / video

Historia do (prze)myślenia - Film 3

audio / video

Historia do (prze)myślenia - Film 4

audio / video

Historia do (prze)myślenia - Film 2

audio / video

​Co Niemcy myślą o Polakach?