audio / video | 29.03.2011

The End of Lenuizm

autor: Administrator

Niespełna rok temu na niemcy-online obszernie pisaliśmy o młodziutkiej Lenie Mayer-Landrut. Ta urocza maturzysta wygrała wówczas finał Konkursu Piosenki Eurowizji i podbiła serca wszystkich Niemców. Chwalili ją nie tylko znawcy muzyki, fani czy politycy, ale o jej sukcesie pisały niemal wszystkie ważniejsze gazety za Odrą. Żartobliwie porównywano ją do papieża, dziękowano za to, że obaliła stare uprzędzenia dotyczące jej kraju. W tym roku widzowie ponownie wybrali Lenę na Eurowizję, jednak nikt nie oczekuje już zwycięstwa. Czy to koniec Lenuizmu?

Alicja Kuropatwa

W 2010r. wszyscy byli przekonani, że wygra panna Landrut. Przed finałową galą w Oslo w wielu państwach europejskich zamiast dawnego niemieckiego hitu 99 Red Ballons zaczęto nucić wpadającą w ucho melodię piosenki Satellite.


Podkreślano przede wszystkim lekkość z jaką śpiewa ubiegłoroczna maturzystka oraz chwalono ją za nienaganny angielski akcent. Nic zatem dziwnego, że wygrana Leny nie była zaskoczeniem – w końcu od samego początku uznawano ją za faworytkę.

W 2011r. niemieccy fani także postawili na Lenę. Tym razem zaśpiewa ona Taken By A Stranger. Mimo tego, że miała ona zagwarantowane miejsce w finale dzięki ubiegłorocznemu zwycięstwu, to i tak media dziwią się, że publiczność poszła po najniższej linii oporu. Nowy utwór ostro krytykują i nie dają swojej ulubienicy najmniejszych szans na zwycięstwo.

 

Oczywiście tegoroczna Eurowizja odbędzie się w Niemczech (z racji tego, że w 2010r. finał wygrała Niemka). O prawo do organizowania tej imprezy wałczyły aż 23 miasta naszego zachodniego sąsiada. Największe szanse miał: Berlin, Hamburg, Hannover i Düsseldorf. Zwyciężył ten ostatni.

W konkursie wezmą udział reprezentanci 43 krajów. Rywalizować między sobą będą dwuetapowo. W pierwszej fazie zostaną przeprowadzone dwa półfinały (10 i 12 maja), z których zostanie wyłonionych łącznie 20 finalistów. W ostatnim etapie (14 maja), 20 finalistów wraz artystami z państw „Wielkiej Piątki”, które mają odgórnie zapewnione miejsce w finale, tj. Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy, będą walczyć o zwycięstwo.

Już teraz wiemy, w jakiej kolejności wystąpi każde z państw w półfinale. Reprezentantka Polski – Magdalena Tul z piosenką Jestem zaśpiewa pierwsza. Miejsce to zyskała dzięki szefowej polskiej delegacji, która w losowaniu otrzymała „dziką kartę” uprawniającą ja do wyboru pozycji 1-9.