audio / video | 31.07.2018

Zaskakujące ciekawostki o Dreźnie

autor: Marek Zoellner
Zaskakujące ciekawostki o Dreźnie
Drezno to nie tylko wspaniałe muzea i zabytki (w znacznej części odbudowane właściwie od podstaw po II wojnie światowej). Wiążą się z nim także historie, o których być może nigdy wcześniej nie słyszeliście.
Miasto znane jest także pod inną nazwą jako Jewel Box, czyli Szkatuła z Klejnotami ze względu na barokowe i rokokowe centrum. Tu swoje książki pisał Karol May, o tragedii, jaka spotkała miasto opowiedział z kolei Kurt Vonnegut w "Rzeźni numer pięć". My zebraliśmy garść ciekawostek zupełnie innego typu.

Niemieckie Muzeum Higieny (Deutsches Hygiene-Museum)
 
Znajdziecie je w pobliżu Pirnaischer Platz i parku Großer Garten. Swoje początki datuje na rok 1911, gdy w tym mieście zorganizowano pierwszą światową wystawę higieny. Znajduje się tam m.in. słynna Kobieta ze Szkła.
 


W Dreźnie wynaleziono... filtr do kawy

W roku 1908 niejaka Amalie Melitta Bentz (na zdjęciu głównym), urodzona właśnie w tym mieście, wyraźnie sfrustrowana, że za każdym razem, gdy pije kawę, musi walczyć z pływającymi w niej fusami, wynalazła… filtr do kawy. Tak, tak ten sam, którego w elektrycznych ekspresach starszego typu używamy do dzisiaj - czyli genialny w swojej prostocie papierowy lejek:
 

 
W tym samym czasie (1908-1911 r.), być może równie poirytowany pewnymi efektami działania kawy, na genialny pomysł wpadł farmaceuta Ottomar von Mayenburg. Na strychu swojej drezdeńskiej apteki zmieszał bowiem popularny wówczas proszek do zębów, płyn do płukania ust i jakiś zestaw olejków eterycznych. A potem napełnił tym metalowe tubki. W efekcie dziś uważany jest za jednego z ojców pasty do zębów, choć w sumie pierwszą tubkę jeszcze w XIX wieku sprzedano w Stanach Zjednoczonych.
 

 
Najpiękniejszy na świecie sklep z...

No to skoro było o higienie i zdrowiu, było też o kawie, dolejmy na koniec do tej krótkiej podróży kapkę mleka. Ale mleka niezwyczajnego. Bo Drezno to także najpiękniejszy na świecie sklep z mlekiem. Zobaczcie sami:
 


o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

audio / video

Jak się żyje w komunie?

audio / video

Dźwięk ciszy

audio / video

Pomocy, ściga mnie wiewiórka!

audio / video

Berlińskie zachody

audio / video

Nawałnica w Wuppertal [WIDEO]

audio / video

Porządek musi być [FILM]

audio / video

Brunatne Ostritz [WIDEO]

audio / video

Interaktywne błogosławieństwo?

audio / video

Jak przewieźć choinkę?

audio / video

"Dark"