edukacja | 13.03.2017

Blogerzy w służbie nauki

autor: Tomasz Sikora
Blogerzy w służbie nauki
Polskie kanały youtube lubią udowadniać ignorancję zwykłych ludzi - wystarczy wymienić choćby kanał "Matura to bzdura" dowodzący słowami zwykłych przechodniów, że Mieszko to papież, a druga wojna światowa zakończyła się Okrągłym Stołem w Stoczni Gdyńskiej. A gdyby tak zrobić zwrot o 180 stopni i zamiast wyśmiewać zacząć nauczać?
Taki właśnie pomysł ma grupka niezwiązanych ze sobą niezależnych niemieckich youtuberów. Część bardzo popularna, część dopiero wchodząca na ten wymagający rynek medialny. Pomysł jest prosty i znakomity jednocześnie - każdy z nich odpowiada za jeden przedmiot - każdego dnia ukazuje się inny filmik ale związany z programem nauczania szkolnego. Co jest tym bardziej skomplikowane, że za naszą zachodnią granicą na poziomie landów rozstrzygany jest kształt programu nauczania. A jednak youtuberzy prześledzili zakresy programowe nauczania w krajach związkowych i na ich podstawie ułożyli plan lekcji.

Lubisz oglądać filmiki na youtube - może obejrzysz youtuberowy wykład o historii, albo cykl doświadczeń fizycznych wyjaśniających zasady dynamiki Newtona. Wszystko w skondensowanej dynamicznej formie do jakiej przyzwyczajeni są odbiorcy youtube.  Cały projekt nazywa się -"powinieneś to wiedzieć" - musstewissen! a prowadzony jest przez tę nieformalną grupę nazywającą się iskra - von funk. Od wtorku 14 marca w sieci codziennie jedno z nich będzie zamieszczało swoje nagrania na temat zagadnień z przedmiotów szkolnych - od poniedziałku - niemiecki, chemia, historia, fizyka i matematyka. Jak w prawdziwym planie zajęć szkolnych. Co ciekawe owi youtuberzy nie są samoukami - za każdym razem, każdy z nich - jest absolwentem właśnie takich kierunkowych studiów. Wiedzą więc o czym mówią. Do każdego przedmiotu w youtube pojawi się co tydzień jedno video. Na facebooku i instagramie pojawią się odpowiednie fiszki i materiały dodatkowe do youtubowych zajęć. Zakres treści video w 100% pokrywa się z programem nauczania. Zaczynają z poziomu 15 letnich uczniów. Program nauczania video ma rosnąć z tymi odbiorcami. 

Nikt całej akcji nie kontroluje, nikt jej nie opłaca - trochę przypomina funkcjonowanie wikipedii. Jaki z tego pożytek dla polskich odbiorców? Podwójny - wykłady są szalenie ciekawe, dobrze przygotowane i sprawnie przeprowadzone. A dodatkowo dostajemy darmową lekcję języka niemieckiego - znajdźcie musstewissen na youtube.

Plan lekcji:

Poniedziałek: matematyka z youtuberką Nicole Valenzuela (Start: 15 maja 2017). O tu. 
Wtorek: niemiecki z Lisą Ruhfus (Start: 14 marca 2017)

Środa: chemia z Mai-Thi Nguyen-Kim (Start: 15 marca 2017)

Czwartek: historia z Mirko Drotschmannem (Start: 16 marca 2017)

Piątek: fizyka z Simonem Weßel-Therhorn i Eduardem Flemmerem (Start: 28 kwietnia 2017)


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

edukacja

Prawo (nie)jazdy

edukacja

Gdzie na studia?

edukacja

"Studentów jak mrówków"

edukacja

Uniwersytet w Austrii?

edukacja

Polacy w Niemczech - lata całe...

edukacja

Co niemieccy uczniowie wiedzą o NRD

edukacja

Studia bez matury?

edukacja

Herr Kowalski w szkole

edukacja

Niby zwyczajne dzień dobry...

edukacja

Homeschooling – Niemcy vs. Polska!