edukacja | 05.04.2018

Studia bez matury?

autor: Tomasz Sikora
Studia bez matury?
W Niemczech to możliwe! Liczba słuchaczy na wyższych uczelniach bez matury na rekordowo wysokim poziomie.
Studenci bez matury na niemieckich uniwersytetach już dawno przestali być egzotyką: w 2016 roku liczba osób, które zakwalifikowały się na studia w ramach kształcenia zawodowego, osiągnęła rekordowy poziom.

Uczyć się bez dyplomu bez ukończenia szkoły średniej? W Niemczech jest to możliwe, a liczba młodych ludzi, którzy wybierają tę ścieżkę, jest wyższa niż kiedykolwiek wcześniej. Od 2010 roku ich liczba podwoiła się, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Centrums für Hochschulentwicklung (CHE).
 
Według obecnych obliczeń CHE w 2016 roku studiujących bez matury było prawie 57 000 osób. Jak to możliwe - w Niemczech można dostać się na studia, jeśli wcześniej pracujemy w jakimś zawodzie (czyli na przykład jesteśmy asystentem w kancelarii prawnej), zostajemy specjalistami, czyli zdobywamy wiedzę praktyczną, a brakuje nam teorii. Wtedy możemy rozpocząć studia wyższe. Ocena z egzaminu mistrzowskiego lub specjalistycznego z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem może na przykład zastąpić ocenę maturalną w przypadku ubiegania się o przyjęcie na uniwersytet.

55 proc. studentów I roku na niemieckich uniwersytetach którzy nie maja matury wybiera fakultety z zakresu prawa, ekonomii i nauk społecznych. Co piąty studiuje inżynierię. Prawie dwie trzecie decyduje się na studia związane z naukami ścisłymi.

Prawie co drugi kandydat na uniwersytet bez matury ma ponad 30 lat. Ta "dojrzałość" wynika ze ścieżki, którą trafiają na uczelnie wyższe. Ta tak zwana trzecia ścieżka edukacyjna już od prawie dziesięciu lat istnieje w Niemczech. Najpierw praktycznie pracujemy w zawodzie - najpierw praktykując a potem będąc normalnie zatrudnionym a potem - mając zawód rozpoczynamy teoretyczne studia. By się na nie dostać, trzeba jednak potwierdzić swoje praktyczne kompetencje. Na przykład, ocena z egzaminu mistrzowskiego lub specjalistycznego administracji czy biznesu może zastąpić ocenę  maturalną. Nawet przedmioty o ograniczonym dostępie, takie jak medycyna i farmacja, mogą być studiowane przez na przykład szpitalny personel pomocniczy. Według CHE, 700 spośród 107 000 studentów medycyny nie posiada dyplomu ukończenia szkoły średniej.

Przyjmowane są oferty uczenia się przez całe życie.

55 procent studentów bez matury to mężczyźni. Uderzające jest jednak to, że kobiety częściej niż mężczyźni, nawet w zaawansowanym wieku, ruszają na podbuj wyższej uczelni. Gdy Polacy myślą o Uniwersytetach Trzeciego Wieku, w Niemczech ludzie ruszają na normalne studia..

"Dane pokazują, że oferty uczenia się przez całe życie stają się coraz bardziej popularne w szkolnictwie wyższym. Około jednej trzeciej osób, które ukończyły studia w 2016 roku miało ponad 40 lat", powiedział Sigrun Nickel, dyrektor badań uniwersyteckich w CHE. "W codziennym życiu uczelnianym studenci, którzy trafili na uniwersytet bezpośrednio po szkole średniej uczą się szybciej, ale, ci którzy trafili na studia, już wykonując określony zawód nadrabiają kompetencjami. Taka mieszanka teorii z praktyką w ogóle dobrze robi i studiującym i nauczycielom akademickim" - mówi ekspert.

Ogólnie rzecz biorąc, odsetek osób bez egzaminu maturalnego wśród wszystkich studentów wynosi 2,6%. Dane CHE pokazują również, że coraz więcej studentów bez matury z powodzeniem kończy studia. W 2016 r. liczba absolwentów osiągnęła dotychczasowy rekord. Bez matury a z dyplomem wyższej uczelni było 7200 osób.

"Połączenie kształcenia zawodowego i wyższego staje się coraz częściej normą", powiedział Frank Ziegele, dyrektor zarządzający CHE. "Przeszkolone wcześniej pielęgniarki, czy rzemieślnicy nie są już egzotyką w kampusie, ale są pełnoprawnymi członkami rzeszy niemieckich studentów."
 


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

edukacja

Prawo (nie)jazdy

edukacja

Gdzie na studia?

edukacja

"Studentów jak mrówków"

edukacja

Uniwersytet w Austrii?

edukacja

Polacy w Niemczech - lata całe...

edukacja

Co niemieccy uczniowie wiedzą o NRD

edukacja

Herr Kowalski w szkole

edukacja

Niby zwyczajne dzień dobry...

edukacja

Blogerzy w służbie nauki

edukacja

Homeschooling – Niemcy vs. Polska!