Inne > Edukacja

edukacja

Jak się żyje w Niemczech?

autor: Marek Zoellner
Jak się żyje w Niemczech?

Największe różnice, najdziwniejsze zwyczaje, nietypowe sytuacje, koszty życia, różnice językowe - internauci kręcą filmy i opowiadają o swoich spostrzeżeniach.

edukacja

"Czy zrosło się to, co do siebie należy? - Niemcy w Europie 25 lat po zjednoczeniu"

autor: Alicja Sielska
Czy zrosło się to, co do siebie należy? - Niemcy w Europie 25 lat po zjednoczeniu

Zapraszamy na cykl wykładów do Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

edukacja

Pokolenie Praktika

autor: Maximilian Hommel (praktykant niemcy-online)
Pokolenie Praktika

Bez doświadczenia nie ma szans na rynku pracy. Z tego powodu wielu młodych ludzi decyduje się na staże bądź praktyki. Często ta droga nie jest prosta, a co gorsze ciężko w niej o jakikolwiek grosz. Jak to wygląda u nas, a jak za Odrą?

edukacja

Pamięć enerdowskiej przeszłości

autor: Evelyna Schmidt
Pamięć enerdowskiej przeszłości

Polskie spory o pamięć historyczną trwają właściwie od ogłoszenia przez Tadeusza Mazowieckiego „grubej kreski” w sejmowym expose w 1989 roku. Jak sprawę komunistycznej przeszłości rozwiązano za Odrą?

edukacja

Naukowo o "die Wende 1989"

autor: Manfred Mack
Naukowo o die Wende 1989

W czerwcu 2014 roku Polska za wszelką cenę chce przypomnieć światu, że przełom przed dwudziestu laty rozpoczął się nad Wisłą. Z tego powodu zaproszono do nas "przywódcę wolnego świata" Baracka Obamę, przyjechał niemiecki i ukraiński prezydent. Ale i tak to warszawskie spotkanie zdominowała kwestia ukraińska. Na fakt, że to w Polsce rozpoczął się demontaż komunizmu w Europie znowu zabrakło miejsca. Tym bardziej warto przyjrzeć się niemieckiej perspektywie nia 1989 rok.   Manfred Mack   Polskiemu Okragłemu Stołowi trudno przejąć pałeczkę pierwszeństwa, wszak historia…

edukacja

Niemiecki przez Skype!

autor: Jolanta Murawska
Niemiecki przez Skype!

    Język niemiecki - dla wielu uczniów utrapienie i droga przez mękę, szczególnie na tle wszechobecnego angielskiego, którego gramatyka, przynajmniej do poziomu średniego jest bajecznie prosta. A niemiecki - nie dość, że wciąż kojarzy się z Klosem, Czterema Pancernymi i Haende hoch (tu pozdrowić można europosła Protasiewicza) to jeszcze w wymowie szwargocze a w piśmie drażni choćby pierwszymi z brzegu rodzajnikami. Ale czas nudnego wkuwania niemieckiego chyba mija.        Jolanta Murawska (lektorka niemieckiego, www.niemiecki-skype.pl)   Moi uczniowie chcą pracować,…