blogi | 22.12.2019

Do kogo należy historia?

autor: Krzysztof Ruchniewicz
Do kogo należy historia?
Przypadek Wrocławia na łamach portalu Forum Dialogu analizuje prof. Krzysztof Ruchniewicz: "Przełom 1989/1990 roku pośród rozmaitych istotnych zmian w życiu społecznym spowodował także odrodzenie regionalizmu".
"Pojęcie regionalizmu otwartego, który uwzględnia różne tradycje, polskie, niemieckie, żydowskie i inne, stało się niemalże “hasłem dnia“. Ten nowy trend udzielił się wielu miejscowościom na Ziemiach Zachodnich i Północnych Polski, przyczyniając się do rozwoju aktywności społecznej" - pisze prof. Krzysztof Ruchniewicz, który porusza kwestie związane z polityką historyczną miasta i jego trudną historią.

Znajdziemy tu m.in. informacje na temat obozu koncentracyjnego na wrocławskim Tarnogaju i o tym, co dziś znajduje się w tym miejscu:

"W miejscu, gdzie niegdyś funkcjonował obóz, nic o nim nie przypomina. Sprawa odpowiedniego upamiętnienia nawet nie znalazła się na etapie planów. Szersza wiedza na ten temat właściwie nie istnieje lub jest ogromnie fragmentaryczna (...)"

Cały artykuł można przeczytać TUTAJ.


o autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Krzysztof Ruchniewicz

niemcoznawca, historyk, fotografik, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Instytutu Willy-ego Brandta we Wrocławiu, autor bloga krzysztofruchniewicz.eu

Inne artykuły

blogi

Rocznice (w) Krzyżowej

blogi

Zakon, który nie straszy

blogi

Kolejna szansa?

blogi

Nadrabianie zaległości

blogi

Kolejna niewykorzystana szansa

blogi

​Niemiecka kolonia w Hajfie

blogi

Rana w ziemi

blogi

O trudnej historii

blogi

"Niemy krzyk"

blogi

Kolumbia: O relacjach polsko-niemieckich