blogi | 29.10.2018

Nie ma już podziału na Wessis i Ossis

autor: Michał Szaflarski
Coraz więcej blogerów zajmujących się Niemcami pisze o sprawach związanych z dwudziestą rocznicą upadku muru. W naszym dziale blogi niemcy-online przedstawiają kolejne aspekty rocznicy. Michał Szaflarski w swoim blogu dostrzega, że hasło Wir sind ein Volk, właśnie się zisciło
 

Nie ma już podziału na Wessis i Ossis

Michał Szaflarski
Po upadku Muru Berlińskiego wyrosło w Niemczech nowe pokolenie, które już nie zwraca uwagi na stare podziały: wschodnich i zachodnich Niemiec.

W sondażu przeprowadzonym przez instytut badania opinii publicznej GfK dla "Welt am Sonntag" 80 proc. osób pomiędzy 14 a 19 rokiem życia określiło się jako Niemcy, natomiast 11 proc. ankietowanych w tej grupie wiekowej czuje się Niemcem z Zachodu lub Wschodu (Wessi/Ossi).

W kolejnej grupie wiekowej, od 20-29 lat 64 proc. respondentów uważa się po prostu za Niemców, a 24 proc. za Wessi lub Ossi.

W najmłodszej grupie objętej badaniami (14-19 lat) najwięcej jest też osób, które cieszą się ze zjednoczenia Niemiec. W tej grupie 49. proc. osób uważa zjednoczenie za pozytywne wydarzenie, a 47 proc. jest w stosunku do niego neutralna. Dla 4 proc. połączenie się wschodnich i zachodnich Niemiec to wydarzenie negatywne.

===========================

Michał Szaflarski podobnie jak niemcy-online poza aspektami związanymi z rocznicą upadku muru zajmuje się też nowym rządem. Po szczegóły odsyłamy do bloga zeitung.blox.pl