blogi | 29.05.2019

O trudnej historii

autor: Krzysztof Ruchniewicz
O trudnej historii
"W ostatnich latach zmienia się stosunek do „trudnej historii” w przestrzeni publicznej. Można spotkać różne formy obchodzenia się z nią. Od negacji przez obojętność po akceptację" - analizuje w swoim najnowszym wpisie na blogu prof. Krzysztof Ruchniewicz.
Historyzacja, kotekstualizacja i muzealizacja "Trudnej historii" - bo takim tytułem opatrzono ów wpis - oparte zostały na wizycie w jednym z niemieckich miast.

Przed kilku tygodniami pisałem o Rzymie i ignorowaniu obecności pozostałości po okresie faszystowskim w tym mieście. Innym przypadkiem jest stolica Tyrolu Południowego, Bozen / Bolzano. Przebudowywane w latach międzywojennych na wzorcowe miasto faszystowskie, znalazło sposób na wpisanie w swą teraźniejszość tego rozdziału „trudnej historii”. Sprowadza się on do trzech określeń: historyzacja, kontekstualizacja i muzealizacja. Może stanowić też wzór do naśladowania w innych, także naszych polskich, przypadkach „trudnej historii” - czytamy na blogu prof. Krzysztofa Ruchniewicza. 

Jak rozumieć pojęcie "trudnej historii"? "Mianem tym określam te miejsca pamięci w przestrzeni publicznej, zwykle materialne obiekty, które są „spadkiem” po okresie dyktatur, świadectwem często zbrodni i cierpień" - wyjaśnia profesor, przypominając swój tekst o Rzymie i analizując przypadek niemieckiego Bozen / Bolzano.

Cały tekst i odesłanie do galerii autorskich zdjęć Krzysztofa Ruchniewicza można znaleźć TUTAJ


o autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Krzysztof Ruchniewicz

niemcoznawca, historyk, fotografik, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Instytutu Willy-ego Brandta we Wrocławiu, autor bloga krzysztofruchniewicz.eu

Inne artykuły

blogi

Niemieccy katolicy w Polsce w 1965 roku

blogi

Rocznice (w) Krzyżowej

blogi

Zakon, który nie straszy

blogi

Do kogo należy historia?

blogi

Kolejna szansa?

blogi

Nadrabianie zaległości

blogi

Kolejna niewykorzystana szansa

blogi

​Niemiecka kolonia w Hajfie

blogi

Rana w ziemi

blogi

"Niemy krzyk"