blogi | 28.11.2016

Polak w Niemczech w 1938 r.

autor: Krzysztof Ruchniewicz
Polak w Niemczech w 1938 r.
W czasie kwerendy w internecie na temat niektórych aspektów dziejów Polaków w Niemczech natrafiłem przypadkowo na wydanie jubileuszowe „Polaka w Niemczech“ z 1938 r.
To lektura bardzo ciekawa, nawet po latach. Zawiera także ilustracje, na które warto zwrócić uwagę.

W internecie można znaleźć coraz więcej digitalizatów, a więc publikacji elektronicznych, często udostępnionych w całości. Ktoś może powiedzieć, że to nic nowego. Przecież biblioteki cyfrowe działają już od lat. Nie ukrywam, że z korzystaniem z ich zasobów mam czasem niemały problem. W przeciwieństwie do podobnych instytucji na Zachodzie, polskie biblioteki cyfrowe używają formatu djvu. Podobno jednym z powodów było to, że pliki z dygitalizatami są ciężkie, a tu można łatwiej przewracać strony itd.

Jednak nie uwzględniono kompatybilności tego formatu z innym oprogramowaniem systemowym. Od lat używam mac osx i mimo iż wgrałem odpowiednią aplikację, otwieranie stron w bibliotece cyfrowej to spory stres. Po kilku próbach rezygnuję i szukam publikacji w zagranicznych bibliotekach. Tam z powodzeniem używa się plików w formacie pdf. Biorąc pod uwagę, że dysponujemy z roku na rok coraz większą pamięcią, także w chmurze, archiwizowanie takich plików nie sprawia żadnej trudności.

Tym razem miałem sporo szczęścia. Od kilku dni pracowałem nad biogramem jednego z czołowych działaczy reprezentujących Polaków w Niemczech przed 1939 rokiem. Była to postać bardzo zasłużona, choć dzisiaj zapomniana. Część materiałów o moim bohaterze znalazłem w bibliotekach tradycyjnych, część w internecie. Z pomocą przyszli mi też koledzy z innych ośrodków, Gdańska czy Malborka. Wkrótce mój tekst ukaże się na portalu internetowym Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech „Porta Polonica“.

W trakcie kwerendy w internecie natrafiłem na publikację, której nie znałem. Jest to jubileuszowe wydanie „Polaka w Niemczech“ z 1938 roku, przygotowane w związku z I Kongresem Polaków w Niemczech. Złożyły się na nie teksty wielu autorów. Na ponad 50 stronach dokonali oni próby zbilansowania 15 lat działania Związku Polaków w Niemczech. Uwagę zwraca język publikacji, jak i zawarte w niej ilustracje. Publikacja dostępna jest w formacie pdf.o autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Krzysztof Ruchniewicz

niemcoznawca, historyk, fotografik, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Instytutu Willy-ego Brandta we Wrocławiu, autor bloga krzysztofruchniewicz.eu

Inne artykuły

blogi

Wysokość wypłat

blogi

Sprawy niemieckie

blogi

Sens pomników?

blogi

Na cztery spusty

blogi

Kanclerz Zjednoczenia Helmut Kohl

blogi

Niefortunna wpadka czy coś więcej?

blogi

Bez komentarza?

blogi

Poprzez granice…

blogi

Nadmorski fotoplastykon

blogi

W drodze i na miejscu