blogi | 12.12.2018

Polityka gestów

autor: Krzysztof Ruchniewicz
Polityka gestów
Gesty polityczne a relacje polsko-niemieckie. Prof. Krzysztof Ruchniewicz na łamach portalu Forum Dialogu.
"​Gesty zawsze towarzyszyły politykom jako narzędzie do zmiany kierunków w polityce zagranicznej. Używano ich w momentach krytycznych. Skupmy się na tych, które były przejawem dobrej woli i szukania dróg nawiązania dialogu. Takim działaniom polityków nie zawsze towarzyszyła akceptacja społeczeństw.

Czynienie przełomowych, znaczących gestów wymagało od nich wielokrotnie sporej cywilnej odwagi. Mogła ona niemało kosztować, choć zwykle nie działo się to w czasach nieustannego prowadzenia badań opinii publicznej. Uczynienie takiego gestu zwykle występowało w sytuacji konfliktu politycznego (wewnętrznego lub z sąsiadami), nie zawsze spotykało się ono ze wsparciem własnych wyborców, czy społeczeństwa.

Decydując się na to, politycy kierowali się różnymi motywacjami. Czy dzisiaj potrzebujemy kolejnych? Okazją może być przyszły rok, który stoi pod znakiem wielu rocznic o znaczeniu symbolicznym."

Cały tekst można znaleźć TUTAJ.


 


o autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Krzysztof Ruchniewicz

niemcoznawca, historyk, fotografik, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Instytutu Willy-ego Brandta we Wrocławiu, autor bloga krzysztofruchniewicz.eu

Inne artykuły

blogi

Niemieccy katolicy w Polsce w 1965 roku

blogi

Rocznice (w) Krzyżowej

blogi

Zakon, który nie straszy

blogi

Do kogo należy historia?

blogi

Kolejna szansa?

blogi

Nadrabianie zaległości

blogi

Kolejna niewykorzystana szansa

blogi

​Niemiecka kolonia w Hajfie

blogi

Rana w ziemi

blogi

O trudnej historii