blogi | 09.12.2018

Uwaga na choinki-śmiercionośne pociski

autor: Michał Szaflarski
Święta przed nami. Tutaj na niemcy-online.pl przeczytasz o niemieckich zwyczajach jarmarków bożonarodzeniowych. Niemcy nie byliby jednak sobą, gdyby nawet w kwestii świąt nie zastosowaliby swojego nieśmiertelnego Ordnung muss sein. Tym razem uporządkowano kwestię... bezpieczeństwa choinek. Pisze o tym u siebie na blogu Michał Szaflarski.

=============

Uwaga na choinki-śmiercionośne pociski

 

Niemiecki związek automobilowy (ADAC) zajął się problemem źle zamocowanych choinek na dachu samochodu. Podczas transportu na bagażniku drzewko w razie gwałtownego hamowania może spaść i wyrządzić ogromne szkody - ostrzega ADAC.

 

O problemie ze źle zamontowanymi choinkami donosi serwis RP-Online. Przed zbliżającymi się świętami ADAC przeprowadził crashtesty z choinkami. Jedną przymocowano do bagażnika na dachu za pomocą taśm spinających. Nawet podczas symulowanego zderzenia drzewko nie spadło.

Natomiast podczas drugiego testu choinkę przypięto do bagażnika zwykłymi gumowymi ekspanderami. Podczas zderzenia z innym samochodem przy prędkości 50 km/h drzewko wystrzeliło do przodu ważąc przy takim przeciążeniu 32 kg. Według ekspertów z ADAC, gdyby choinka wbiła się w tylną szybę innego samochodu, mogłaby stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi.

Fachowcy z ADAC twierdzą, że najlepiej przewozić choinki w środku samochodu, a nie na dachu. Ciekawe, czy w Polsce ktoś zajął się kiedyś tym problemem i czy robił crash testy z choinkami:)

============

tak pyta Michał - niemcy-online.pl podejrzewają, że nad Wisłą takich badań nie przeprowadzano. Dodajmy wszak, że choinki to rdzennie niemiecka tradycja, a poza tym Niemcy (z choinkami czy bez) sporo podróżują - o czym tutaj pisze Michał.