"Sprawozdań z podróży Niemców z RFN do Polski po 1956 roku (ułatwienia w wyjeździe w wyniku „odwilży”) istnieje niezliczona liczba" - pisze prof. Krzysztof Ruchniewicz.
Początek roku przyniósł dwie ważne rocznice (w) Krzyżowej. 75 rocznicę stracenia właściciela Krzyżowej i (współ-)założyciela grupy opozycji antyhitlerowskiej, „Krąg z Krzyżowej”, Helmutha Jamesa von Moltke oraz dziesiątą rocznicę śmierci jego żony, Frei von Moltke, bez której trudno wyobrazić sobie powstanie Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.
W drodze do archikatedry św. Szczepana w Wiedniu mijamy siedzibę wielkiego mistrza Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, potocznie zwanego niemieckim lub krzyżackim.
Przypadek Wrocławia na łamach portalu Forum Dialogu analizuje prof. Krzysztof Ruchniewicz: "Przełom 1989/1990 roku pośród rozmaitych istotnych zmian w życiu społecznym spowodował także odrodzenie regionalizmu".
Przemówienie kanclerz Niemiec, Angeli Merkel [1] podczas wizyty w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau przejdzie do historii. Padły w nim ważne słowa, które nie ograniczyły się do przeszłości, lecz wskazały także kierunki działań na przyszłość.
Wydawało się, że już wszystko wiemy na temat wydarzeń związanych z wybuchem II wojny światowej.