gospodarka | 07.11.2019

32 miliardy euro w 5 lat

autor: Marek Zoellner
32 miliardy euro w 5 lat
Ten gigantyczny wzrost w sektorze produkcyjnym, według szacunków ekspertów, przynieść by miała... sztuczna inteligencja. To aż jedna trzecia całego oczekiwanego wzrostu w niemieckiej produkcji w tym samym okresie.
Dane są wynikiem analizy zleconej przez rząd federalny i dotyczącej lat 2018-2023. Zmiana charakteru pracy i stworzenie nowych relacji między ludźmi a maszynami według ekspertów ma być jednym z niezbędnych i zarazem nieuniknionych czynników napędzających gospodarkę. Zresztą, nie dotyczy to wyłącznie Niemiec. O milionie specjalistów od AI, których trzeba wyszkolić w ciągu najbliższych 2-3 lat mówią Francuzi, z kolei Chińczycy zamierzają utworzyć aż setkę nowych kierunków na studiach związanych z tą technologią. W Polsce zaś szacuje się, że najbliższe 5 lat przyniesie zapotrzebowanie na 200 tys. specjalistów od sztucznej inteligencji.

Wracając do Niemiec - już w ubiegłym roku można było przeczytać, że w budżecie federalnym na rok 2019 zapisano pół miliarda euro na udoskonalenie strategii AI. Łącznie do 2025 roku ta kwota miałaby wynieść ok. 3 miliardy euro. Efektem potężnej dźwigni finansowej miałby być duży skok w rozwoju biznesu i nauki. Ale pieniądze to nie wszystko. Czy ktoś ma zatem jakiś pomysł, by wydać je z głową?

Plany zakładają m.in. rozwój ośrodków badawczych i włączenie ich do sieci krajowej - czyli coś w rodzaju centralnego mózgu. Innym pomysłem jest utworzenie co najmniej 100 stanowisk profesorskich dotyczących AI. A poza tym wspieranie firm, współpraca z Francją, dialog transatlantycki czy ustanowienie Funduszu Przyszłości Pracy i Społeczeństwa Cyfrowego.

Tyle w teorii. Na razie jednak z inteligencją, tą sztuczną jest pewien kłopot. Choć wszyscy mówią o tym, jak niezmiernie jest ważna, to na całym świecie wciąż brakuje specjalistów, którzy mieliby się nią zająć. W dodatku, jak donosi globalna firma badawcza Forrester, choć 58% firm i specjalistów w dziedzinie technologii dostrzega ogromny potencjał AI, to tylko 12% aktywnie z niego korzysta.

W samych Niemczech też nie jest różowo. Instytut Niemieckiej Gospodarki (IW) przeprowadził badania na temat stosowania sztucznej inteligencji w przemyśle. O wynikach pisze Deutsche Welle. Około 10% przedsiębiorstw przemysłowych w Niemczech już stosuje zdobycze sztucznej inteligencji,  ale aż 70% podało, że z niej nie korzysta i nie zamierza jej wprowadzić.

Na koniec zajrzyjmy o zwykłych domów, w których zaczyna się roić od sztucznej inteligencji. Po podłodze coraz powszechniej kursują autonomiczne odkurzacze, bojlery podgrzewające wodę w łazience uczą się naszych zachowań i włączają termostaty tylko o określonych porach, a telefony... no z nimi to już zupełnie inna historia. One już dawno wymknęły nam się z rąk i przejęły kontrolę. Z raportu na temat postrzegania sztucznej inteligencji przez internautów, przygotowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, w Polsce ponad połowa respondentów (52,3%) uważa, że sztuczna inteligencja ma wpływ na ich codzienne życie. Badani wskazują na obszary takie jak: rozrywka i gry (40,6%), transport, motoryzacja, komunikacja publiczna (37,9%) oraz media internetowe (37,7%).

Co jednak najciekawsze, na razie do całej sprawy podchodzimy jednak z dużym dystansem:

- Tylko 7% zdecydowanie przesiadłoby się do autonomicznego samochodu. Zaufanie do lekarza-sztucznej inteligencji deklaruje 4,3%. Natomiast edukowania dzieci i młodzieży w ogóle nie powierzalibyśmy systemom AI – mówił Wojciech Pawlak,  doradca Dyrektora NASK ds. polityki informacyjnej. Badani oceniają, że na rozwoju AI zyskają głównie międzynarodowe korporacje, firmy z branży ICT. Wśród krajów, które najbardziej skorzystają na rozwoju sztucznej inteligencji na pierwszym miejscu wymieniane są Chiny. Korzyści dla Polski przewiduje jedynie 6% respondentów.


o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

gospodarka

Po 300 euro na dziecko

gospodarka

Eksport na dużym minusie

gospodarka

Czekolada zamiast piwa

gospodarka

Bezdomni studenci

gospodarka

Polacy nie przyjechali

gospodarka

BMWcedes?

gospodarka

Czarna dziura w IT

gospodarka

Tempo 130km/h?

gospodarka

Polska to Chiny Europy - tak widzą nas na Zachodzie

gospodarka

Handel niedzielny?