gospodarka | 07.11.2019

32 miliardy euro w 5 lat

autor: Marek Zoellner
32 miliardy euro w 5 lat
Ten gigantyczny wzrost w sektorze produkcyjnym, według szacunków ekspertów, przynieść by miała... sztuczna inteligencja. To aż jedna trzecia całego oczekiwanego wzrostu w niemieckiej produkcji w tym samym okresie.
Dane są wynikiem analizy zleconej przez rząd federalny i dotyczącej lat 2018-2023. Zmiana charakteru pracy i stworzenie nowych relacji między ludźmi a maszynami według ekspertów ma być jednym z niezbędnych i zarazem nieuniknionych czynników napędzających gospodarkę. Zresztą, nie dotyczy to wyłącznie Niemiec. O milionie specjalistów od AI, których trzeba wyszkolić w ciągu najbliższych 2-3 lat mówią Francuzi, z kolei Chińczycy zamierzają utworzyć aż setkę nowych kierunków na studiach związanych z tą technologią. W Polsce zaś szacuje się, że najbliższe 5 lat przyniesie zapotrzebowanie na 200 tys. specjalistów od sztucznej inteligencji.

Wracając do Niemiec - już w ubiegłym roku można było przeczytać, że w budżecie federalnym na rok 2019 zapisano pół miliarda euro na udoskonalenie strategii AI. Łącznie do 2025 roku ta kwota miałaby wynieść ok. 3 miliardy euro. Efektem potężnej dźwigni finansowej miałby być duży skok w rozwoju biznesu i nauki. Ale pieniądze to nie wszystko. Czy ktoś ma zatem jakiś pomysł, by wydać je z głową?

Plany zakładają m.in. rozwój ośrodków badawczych i włączenie ich do sieci krajowej - czyli coś w rodzaju centralnego mózgu. Innym pomysłem jest utworzenie co najmniej 100 stanowisk profesorskich dotyczących AI. A poza tym wspieranie firm, współpraca z Francją, dialog transatlantycki czy ustanowienie Funduszu Przyszłości Pracy i Społeczeństwa Cyfrowego.

Tyle w teorii. Na razie jednak z inteligencją, tą sztuczną jest pewien kłopot. Choć wszyscy mówią o tym, jak niezmiernie jest ważna, to na całym świecie wciąż brakuje specjalistów, którzy mieliby się nią zająć. W dodatku, jak donosi globalna firma badawcza Forrester, choć 58% firm i specjalistów w dziedzinie technologii dostrzega ogromny potencjał AI, to tylko 12% aktywnie z niego korzysta.

W samych Niemczech też nie jest różowo. Instytut Niemieckiej Gospodarki (IW) przeprowadził badania na temat stosowania sztucznej inteligencji w przemyśle. O wynikach pisze Deutsche Welle. Około 10% przedsiębiorstw przemysłowych w Niemczech już stosuje zdobycze sztucznej inteligencji,  ale aż 70% podało, że z niej nie korzysta i nie zamierza jej wprowadzić.

Na koniec zajrzyjmy o zwykłych domów, w których zaczyna się roić od sztucznej inteligencji. Po podłodze coraz powszechniej kursują autonomiczne odkurzacze, bojlery podgrzewające wodę w łazience uczą się naszych zachowań i włączają termostaty tylko o określonych porach, a telefony... no z nimi to już zupełnie inna historia. One już dawno wymknęły nam się z rąk i przejęły kontrolę. Z raportu na temat postrzegania sztucznej inteligencji przez internautów, przygotowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, w Polsce ponad połowa respondentów (52,3%) uważa, że sztuczna inteligencja ma wpływ na ich codzienne życie. Badani wskazują na obszary takie jak: rozrywka i gry (40,6%), transport, motoryzacja, komunikacja publiczna (37,9%) oraz media internetowe (37,7%).

Co jednak najciekawsze, na razie do całej sprawy podchodzimy jednak z dużym dystansem:

- Tylko 7% zdecydowanie przesiadłoby się do autonomicznego samochodu. Zaufanie do lekarza-sztucznej inteligencji deklaruje 4,3%. Natomiast edukowania dzieci i młodzieży w ogóle nie powierzalibyśmy systemom AI – mówił Wojciech Pawlak,  doradca Dyrektora NASK ds. polityki informacyjnej. Badani oceniają, że na rozwoju AI zyskają głównie międzynarodowe korporacje, firmy z branży ICT. Wśród krajów, które najbardziej skorzystają na rozwoju sztucznej inteligencji na pierwszym miejscu wymieniane są Chiny. Korzyści dla Polski przewiduje jedynie 6% respondentów.


o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

gospodarka

Polacy nie przyjechali

gospodarka

BMWcedes?

gospodarka

Czarna dziura w IT

gospodarka

Tempo 130km/h?

gospodarka

Polska to Chiny Europy - tak widzą nas na Zachodzie

gospodarka

Handel niedzielny?

gospodarka

Internet gospodarką 2.0

gospodarka

Kompromis dieslowski

gospodarka

Praca i płaca

gospodarka

Kryzys uderzył w bogaczy