gospodarka | 03.03.2019

Czarna dziura w IT

autor: Administrator
Czarna dziura w IT
O deficycie w tej branży mówi się i pisze od lat. Niedobory programistów występują właściwie w każdym zakątku świata. W Niemczech czeka na nich 50 tys. nieobsadzonych miejsc pracy.
Obecne szacunki Komisji Europejskiej dotyczące luki w sektorze ICT mówią o 600 tys. wakatów. Jeszcze niedawno mówiło się o milionie, ale częściowo udało się tę sytuację poprawić. Mimo wszystko problem jednak wciąż istnieje, bo postęp technologiczny wciąż gna do przodu, a specjalistów za bardzo nie przybywa. Z badań stowarzyszenia Bitcom wynika, że w Niemczech aż 8 na 10 firm narzeka na brak programistów. Aż 82 proc.!

O to, czego najbardziej obawiają się w perspektywie następnych 12 miesięcy szefowie dużych firm, zapytała ich niedawno firma Deloitte. Spośród 180 managerów dwie trzecie odpowiedziało, że niedoboru umiejętności, braku kwalifikacji i doświadczonej kadry. Zwłaszcza jeśli chodzi o nowe technologie i branżę IT.

To oczywiście niejedyna grupa zawodowa, która może znaleźć zatrudnienie od ręki. Wystarczy wspomnieć hydraulików, inżynierów z branży elektrycznej czyli pielęgniarki opiekujące się osobami starszymi.

Ale wracając do programistów... Czy na niemiecki deficyt można wpłynąć sprowadzając ich z innych, sąsiednich krajów? Nie za bardzo, bo właściwie w każdym jest to samo. Technologiczno-konsultingowa firma JANZZ.technology oszacowała, że do 2026 roku deficyt w tej branży sięgnie w Szwajcarii 40 tys. osób. W Holandii na jednego juniora, czyli kogoś o najmniejszym doświadczeniu, czeka 26 ofert pracy. W Polsce jest podobnie i u nas niedobór jest szacowany na 50 tys. wakatów.

Co ciekawe, jak donosi Kodilla.com, duży potencjał kryje się w płci pięknej. Nawet o 16 miliardów euro mogłoby wzrosnąć unijne PKB, gdyby w pełni został wykorzystany potencjał programujących kobiet.