gospodarka | 06.02.2020

Czekolada zamiast piwa

autor: Marek Zoellner
Czekolada zamiast piwa
Sprzedaż piwa w dół. Informację dotyczącą bilansu za 2019 rok podał Federalny Urząd Statystyczny. Rekordowo wysoki okazał się za to import ziaren kakaowych, z których produkuje się przede wszystkim czekoladę.
fot. Pexels/Hana Mara

Jak podał Federalny Urząd Statystyczny, zakłady produkujące i przechowujące piwo w Niemczech sprzedały w 2019 r. 9,2 miliarda litrów piwa. Był to spadek o 1,9% w porównaniu z rokiem poprzednim. 

To samo źródło podaje też, że w 2018 roku niemieccy handlowcy importowali prawie 470 000 ton ziaren kakaowych, co daje 41-procentowy wzrost w ciągu ostatnich 10 lat. Informacja zbiegła się z targami słodyczy i przekąsek ISM w Kolonii, które zorganizowano 2–5 lutego 2020 r.

Czy to oznacza, że Niemcy zamienią piwo na słodycze? Takie przesłanki są z pewnością nieuprawnione. Co prawda w Polsce był już taki okres, gdy na tę samą kartkę żywnościową można było kupić czekoladę lub wódkę, jednak to nie ten czas i nie to miejsce...

Przed amatorami słodyczy stoi zupełnie inny problem.

Federalny Urząd Statystyczny informuje bowiem, że około 80% całego importu kakao pochodziło z Afryki w 2018 r. głównymi dostawcami były Wybrzeże Kości Słoniowej (50%), Nigeria (17%) i Ghana (11%), trzy kraje Afryki Zachodniej. 

Jak twierdzą eksperci, obszary uprawy, a w konsekwencji plony kakao, będą zagrożone zmianami klimatu i chorobami roślin, szczególnie w tych krajach w nadchodzących dziesięcioleciach. Poza tym Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana rozważają dopłaty cenowe za ten towar eksportowy.

Czy zatem w najbliższej przyszłości ceny wielkanocnych zajączków i jajek niespodzianek pójdą drastycznie w górę?


o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

gospodarka

Bezdomni studenci

gospodarka

32 miliardy euro w 5 lat

gospodarka

Polacy nie przyjechali

gospodarka

BMWcedes?

gospodarka

Czarna dziura w IT

gospodarka

Tempo 130km/h?

gospodarka

Polska to Chiny Europy - tak widzą nas na Zachodzie

gospodarka

Handel niedzielny?

gospodarka

Internet gospodarką 2.0

gospodarka

Kompromis dieslowski