gospodarka | 01.12.2018

Handel niedzielny?

autor: Tomasz Sikora
Przez kilka dekad, od lat 20. XX wieku, sprawa była jasna - w niedzielę sklepy w Niemczech są zamknięte. Tak było do 2006 roku, wtedy wyłom w prawie zrobił Berlin. Teraz ten wyłom zostanie na powrót zamurowany.

Polska idzie wzorem Niemiec i rezygnuje z handlu w niedzilę, w tym roku dwie niedziele w miesiącu, w przyszłym 2019 tylko jedna. A jak jest w Niemczech?

Handel w niedzielę jest sprzeczny - przynajmniej po części - z niemiecką ustawą zasadniczą. Tak uznał Trybunał Konstytucyjny krytykując berlińskie rozwiązanie. Zakłada ono, ze w landzie Berlin (obejmującym swoim zasięgiem całą stolicę Niemiec) w czasie czterech adwentowych niedziel wolno handlować. Berlińskie przepisy wprowadzono w 2006 roku. Są one  najbardziej liberalne w całych Niemczech. Przewidują, że handlować wolno przez dziesięć niedzie w roku, w tym przez wszystkie cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem.

W czasie adwentu funkcjonują jarmarki świąteczne. Dodajmy, że niemiecka tradycja związana z adwentem jest bardzo silna. W domach stoją adwentowe wieńce, w których co tydzień zapala się jedną z czterech świec symbolizujących oczekiwanie na Boże Narodzenie. Także w kościołach - inaczej niż w Polsce - to Boże Narodzenie a nie Wielkanoc jest świętem tradycyjnie ważniejszym. Jak przypominają niemieckie media zapis o szczególnym charakterze niedzieli, jako dnia wypoczynku i "uduchowienia" pochodzi jeszcze z konstytucji weimarskiej, uchwalonej w 1919 roku.</p>


Niedziela do dziś jest przez niemieckie prawo "szczególnie chroniona" - tłumaczą sędziowie Trybunału i wskazują, że Berlin tę ochronę łamie, zezwalając na handel w adwentowe niedziele. Z jednej strony niszczy "odświętny charakter tego czasu", z drugiej utrudnia "przeżywanie adwentu" pracownikom sklepów i ich rodzinom. Zgodę na handel we wszystkie cztery niedziele adwentu trzeba wycofać - uznał Trybunał, przyznając rację ewangelikom i katolikom. Pospołu dwa największe kościoły Niemiec zaskarżyły ów przepis.

Do końca roku berlińskie sklepy mogą jednak być otwarte w niedzielę - orzekli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Handlowcy i klienci nie muszą więc w pośpiechu zmieniać planów przedgwiazdkowych zakupów.o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

gospodarka

Polacy nie przyjechali

gospodarka

BMWcedes?

gospodarka

Czarna dziura w IT

gospodarka

Tempo 130km/h?

gospodarka

Polska to Chiny Europy - tak widzą nas na Zachodzie

gospodarka

Internet gospodarką 2.0

gospodarka

Kompromis dieslowski

gospodarka

Praca i płaca

gospodarka

Kryzys uderzył w bogaczy

gospodarka

Luksus passe