gospodarka | 01.12.2018

Handel niedzielny?

autor: Tomasz Sikora
Przez kilka dekad, od lat 20. XX wieku, sprawa była jasna - w niedzielę sklepy w Niemczech są zamknięte. Tak było do 2006 roku, wtedy wyłom w prawie zrobił Berlin. Teraz ten wyłom zostanie na powrót zamurowany.

Polska idzie wzorem Niemiec i rezygnuje z handlu w niedzilę, w tym roku dwie niedziele w miesiącu, w przyszłym 2019 tylko jedna. A jak jest w Niemczech?

Handel w niedzielę jest sprzeczny - przynajmniej po części - z niemiecką ustawą zasadniczą. Tak uznał Trybunał Konstytucyjny krytykując berlińskie rozwiązanie. Zakłada ono, ze w landzie Berlin (obejmującym swoim zasięgiem całą stolicę Niemiec) w czasie czterech adwentowych niedziel wolno handlować. Berlińskie przepisy wprowadzono w 2006 roku. Są one  najbardziej liberalne w całych Niemczech. Przewidują, że handlować wolno przez dziesięć niedzie w roku, w tym przez wszystkie cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem.

W czasie adwentu funkcjonują jarmarki świąteczne. Dodajmy, że niemiecka tradycja związana z adwentem jest bardzo silna. W domach stoją adwentowe wieńce, w których co tydzień zapala się jedną z czterech świec symbolizujących oczekiwanie na Boże Narodzenie. Także w kościołach - inaczej niż w Polsce - to Boże Narodzenie a nie Wielkanoc jest świętem tradycyjnie ważniejszym. Jak przypominają niemieckie media zapis o szczególnym charakterze niedzieli, jako dnia wypoczynku i "uduchowienia" pochodzi jeszcze z konstytucji weimarskiej, uchwalonej w 1919 roku.</p>


Niedziela do dziś jest przez niemieckie prawo "szczególnie chroniona" - tłumaczą sędziowie Trybunału i wskazują, że Berlin tę ochronę łamie, zezwalając na handel w adwentowe niedziele. Z jednej strony niszczy "odświętny charakter tego czasu", z drugiej utrudnia "przeżywanie adwentu" pracownikom sklepów i ich rodzinom. Zgodę na handel we wszystkie cztery niedziele adwentu trzeba wycofać - uznał Trybunał, przyznając rację ewangelikom i katolikom. Pospołu dwa największe kościoły Niemiec zaskarżyły ów przepis.

Do końca roku berlińskie sklepy mogą jednak być otwarte w niedzielę - orzekli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Handlowcy i klienci nie muszą więc w pośpiechu zmieniać planów przedgwiazdkowych zakupów.o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

gospodarka

Po 300 euro na dziecko

gospodarka

Eksport na dużym minusie

gospodarka

Czekolada zamiast piwa

gospodarka

Bezdomni studenci

gospodarka

32 miliardy euro w 5 lat

gospodarka

Polacy nie przyjechali

gospodarka

BMWcedes?

gospodarka

Czarna dziura w IT

gospodarka

Tempo 130km/h?

gospodarka

Polska to Chiny Europy - tak widzą nas na Zachodzie