gospodarka | 18.12.2016

Ile ci zapłacą?

autor: Paweł Radczak (stażysta niemcy-online.pl)
Ile ci zapłacą?
Mniej niż Niemcowi - to prosta konstatacja wynikająca z niemieckich statystyk - płacisz frycowe za bycie obcokrajowcem mimo, że wykonujesz tę samą pracę co niemieccy koledzy
W RFN w 2015 r. na pełnym etacie zatrudnionych było 20,68 mln Niemców oraz 2,08 mln obcokrajowców. A ile zarabiają?

Die Linke zapytało Federalną Agencję Pracy - ile zarabiają Niemcy a ile obcokrajowcy na tym samym stanowisku  - poprosiło także by sprawdzić jak te relacje zmieniały się w całym 21. wieku. Wypadło niespecjalnie korzystnie dla nas. 

Niemcy średnio w 2015 roku zarabiali - pracując na etacie średnio - 3141 euro brutto miesięcznie, (średnia polska płaca w tym czasie to w przeliczeniu 810 euro). Obcokrajowcy w Niemczech - na tych samy stanowiskach zarabiali średnio o 674 euro mniej. Tym samym średni dochód w przypadku obcokrajowców był o 21,4 procent mniejszy.

Te zarobki w dodatku z roku na rok coraz bardziej się rozjeżdżają. 15 lat temu różnica wynosiła nie ponad 205 a ledwie 8,3%. Wtedy średnia zarobków przeciętnego Niemca utrzymywała się na poziomie 2388 euro brutto, a obcokrajowca na poziomie 2190 euro.

Jeśli przyjrzeć się liczbom widać jedno konkretne zjawisko - o ile niemieckie płace szły w górę - to pensje cudzoziemców praktycznie się nie zmieniały.  Średnia ich dochodów brutto wzrosła od 2000 roku tylko o 277 euro. Oznacza to roczny wzrost o niecały jeden procent, czyli jest znacznie poniżej niemieckiej inflacji. W ciągu 15 lat relatywnie więc płace obcokrajowców nie tylko nie rosły - one relatywnie spadały. W przypadku Niemców pracujących w pełnym wymiarze godzin ich płace wzrosły od 2000 roku o 753 euro (32 procent).

I wcale nie chodzi o to, że Niemcy są lepiej wykształceni. Już prostego faktu, że są to Niemcy należą im się wyższe pieniądze - przykładowo płacę minimalną dostaje aż 11 procent obcokrajowców z wykształceniem akademickim, a tylko 4 procent Niemców.