gospodarka | 06.10.2018

Kryzys uderzył w bogaczy

autor: Tomasz Sikora
Było ich 122 jest 99. Tak zmieniła się w Niemczech liczba tych, którzy mają na kontach powyżej miliarda Euro.

Na pierwszym miejscu najbogatszych w Niemczech są ci, którzy w czasie kryzysu zarabiają – twórcy największej sieci supermarketów Aldi. Oni zyskują, bo wraz ze spadkiem zarobków i zwiększoną ilością bezrobotnych Niemcy zamiast kupować w Delikatesach wybierają Aldi Nord lub Albi Sued. To tak naprawdę dwie oddzielne firmy prowadzone przez dwóch braci. Prawie 90-letni Karl i Theo Albrecht - twórcy najpopularniejszej niemieckiej sieci marketów - zgromadzili fortuny warte odpowiednio 17 miliardów 350 milionów oraz 16 miliardów 750 milionów euro. Dzięki kryzysowi i zwiększonym obrotom sklepów pojawili się na szczycie zestawienia publikowanego co roku przez "Manager Magazin".

„Bracia Aldi” zyskali – to kto stracił? Recesja znacznie uszczupliła majątek najbogatszych Niemców, których fortuny związane z przemysłem. Jak wiadomo kryzys w Stanach zaczął się w bankach, by najmocniej przetrzebi rynek motoryzacyjny. Także w Niemczech największe straty poniosła rodzina Porsche. Chcieli przejąć osłabiony koncern Volkswagena, to się nie udało, rodzina została na lodzie i z pustszymi kieszeniami. Majątek rodzinnej firmy skurczył się o 11 miliardów euro, czyli 71 proc. Porsze stracili najwięcej realnej gotówki. Kto pocentowo najmocniej „poplynął?” To właścicielka koncernu maszynowego Maria-Elisabeth Schaeffler. Straciła 92,4 proc. majątku i z 15. miejsca w rankingu bogaczy spadła na 260.

W sumie wartość majątku 100 najbogatszych Niemców zmniejszyła się z 325 do 260 miliardów euro. To strata o 12 procent.o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

gospodarka

Polacy nie przyjechali

gospodarka

BMWcedes?

gospodarka

Czarna dziura w IT

gospodarka

Tempo 130km/h?

gospodarka

Polska to Chiny Europy - tak widzą nas na Zachodzie

gospodarka

Handel niedzielny?

gospodarka

Internet gospodarką 2.0

gospodarka

Kompromis dieslowski

gospodarka

Praca i płaca

gospodarka

Luksus passe