gospodarka | 02.11.2018

Praca i płaca

autor: Tomasz Sikora
Praca i płaca
Niemcy w europejskiej czołówce bogaczy... ale też państw, gdzie różnice między dochodami kobiet i mężczyzn są największe.
Kobiety zarabiają w Unii Europejskiej średnio o 16,2 proc. mniej niż mężczyźni, ale sytuacja nie jest taka sama w całej Europie. Polska należy pod tym względem do krajów, które nie mają się czego wstydzić - uśredniona luka w zarobkach między kobietami i mężczyznami wynosi w całej polskiej gospodarce 7,2 proc. 

Jednak bywało już lepiej - w 2010 r. luka w zarobkach wynosiła zaledwie 4,5 proc. W Unii trend jest odwrotny, różnice mozolnie się wyrównują, jednak idzie to bardzo wolno - różnica na przestrzeni 6 lat zmniejszyła się z 16,4 proc. w 2010 do 16,2 proc. w 2016 r.

Jak wyjaśniają socjologowie, powód jest prozaiczny - kobiety dużo częściej niż mężczyźni mają przerwę w karierze zawodowej, co wpływa na ich średnie zarobki. Niestety ale też przyszłą emeryturę. Różnica między średnią emerytura kobiet i mężczyzn w UE jest jeszcze większa niż w przypadku wynagrodzenia i wynosi 36,6 proc.

Największą lukę w wynagrodzeniach - 25%. - odnotowano w Estonii. Na drugim miejscu od końca ex aequo są nisi sąsiedzi są Czesi i Niemcy - w obu państwach różnica miedzy średnimi zarobkami kobiet i mężczyzn wynosi aż 22%.

Ale coś za coś - mężczyźni też spędzają w Niemczech średnio o 15% więcej czasu niż kobiety. Średnio każdy niemiecki pracownik co tydzień pracował 4 godziny nadliczbowe. Tak wynika z ankiety Niemieckiego Urzędu Ochrony Pracy i Medycyny Pracy (Bundesanstalt für Arbeitsschutz und Arbeitsmedizin). Ludzie zatrudnieni na pełen etat pracują statystycznie spędzaja w pracy jeszcze więcej czasu - średnio w tygodniu do swejego etatu dodają 5 godzin nadliczbowych.  Najwięcej ponadnormatywnie pracują w Niemczech dostawcy i kierowcy tirów. Średnio rozliczają co tydzień 7 godzin nadliczbowych. 

Ostatnio opublikowano również ciekawe statystyki dotyczące bogactwa za nasza zachodnią granicą. Dziś w Niemczech żyje 123 miliarderów. Liczba osób która na koncie ma ponad 1 miliard euro wzrosła w ciągu roku o 5%. Niemcy to europejski kraj, w którym najszybciej rośnie liczba miliarderów. Jeszcze nigdy nie było w Niemczech tak wielu tak zwanych „Superbogaczy” (Superreiche). 

 


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

gospodarka

Polacy nie przyjechali

gospodarka

BMWcedes?

gospodarka

Czarna dziura w IT

gospodarka

Tempo 130km/h?

gospodarka

Polska to Chiny Europy - tak widzą nas na Zachodzie

gospodarka

Handel niedzielny?

gospodarka

Internet gospodarką 2.0

gospodarka

Kompromis dieslowski

gospodarka

Kryzys uderzył w bogaczy

gospodarka

Luksus passe