gospodarka | 10.01.2017

VW najmocniejszy na świecie

autor: Tomasz Sikora
VW najmocniejszy na świecie
Nie zaszkodził niemieckiemu producentowi skandal z przekłamanymi danymi o osiągach silników. Tak dobrze nie było nigdy.
Niemiecki koncern motoryzacyjny najmocniejszy w 2016 roku - ogłoszono na podstawie danych sprzedażowych samochodów. Volkswagen sprzedał 10,3 miliona samochodów tym samym detronizując Toyotę. Japończycy sprzedali w ubiegłym roku o 300 tysięcy aut mniej. Popularności niemieckich aut nie zaszkodził skandal związany z oszustwami w wynikach testów ekologiczności silników dieslowskich. Koncern sprzedał na świecie o 2,8% aut więcej niż rok wcześniej, nigdy do tej pory Niemcy nie zanotowali tak dobrego wyniku sprzedażowego. Oczywiście skandal nadszarpnął finanse VW - na odszkodowania trzeba będzie przeznaczyć miliardy dolarów. Ile tego jeszcze nie wiadomo. Sukces sprzedażowy VW to przede wszystkim rosnący popyt na niemieckie auta w Chinach. W samych Niemczech sprzedaż rok do roku spadła o 0,5%. 

Sama afera "dieselgate" zatacza coraz szersze kręgi - oszukiwano nie tylko w silnikach VW ale także audi oraz porsche. I nie chodzi wyłącznie o poziom tlenku i dwutlenku węgla w spalinach z dieslowskich silników. Pod koniec 2016 roku okazało się na przykład, że oszustwem są także dane dotyczące zużycia paliwa. 

Przykład Volkswagena pokazuje, że deklaracje producenta można potraktować bardziej jak pobożne życzenia niż rzeczywistość. VW oszukiwał przy deklaracji emisji NOx, oszukiwał przy deklaracji emisji CO2, nie dziwi nas więc wcale dokument opublikowany przez specjalizującą się w badaniu wpływu samochodów na środowisko, brukselską organizację Transport&Environment. Ów dokument, to nic innego jak szczegółowy raport dotyczący rozbieżności w podawanym przez producentów i rzeczywistym zużyciu paliwa przez samochody. Volkswagen nie jest jedynym producentem, który mocno mija się z prawdą w temacie spalania, ale wyniki dla trzech najpopularniejszych modeli naprawdę robią wrażenie, negatywne niestety. 

Volkswagen Passat – zużycie paliwa większe o 46% niż deklaruje VW
Volkswagen Golf – zużycie paliwa większe o 44% niż deklaruje VW
Volkswagen Polo – zużycie paliwa większe o ponad 30% niż deklaruje VW

Więcej o aferze VW "dieselgate" po polsku znajdziesz na stronie www.stopvw.pl


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

gospodarka

Polacy nie przyjechali

gospodarka

BMWcedes?

gospodarka

Czarna dziura w IT

gospodarka

Tempo 130km/h?

gospodarka

Polska to Chiny Europy - tak widzą nas na Zachodzie

gospodarka

Handel niedzielny?

gospodarka

Internet gospodarką 2.0

gospodarka

Kompromis dieslowski

gospodarka

Praca i płaca

gospodarka

Kryzys uderzył w bogaczy