kultura | 30.10.2018

Halloween w Niemczech

autor: Tomasz Sikora
halloweenWydrążone dynie, wymyślne stroje wampirów, zombie czy czarownic oraz masa słodyczy kosztują Niemców rocznie 160 mln euro. A wszystko po to, by dobrze bawić się w Halloween. Tradycja niby amerykańska, ale głęboko już zakorzeniona w Niemczech.

 

Read More

Zwiększona sprzedaż związanych z Halloween gadżetów to nie lada gratka dla handlowców. Jak wynika z obliczeń przedstawionych przez Dresdner Bank, w ubiegłym roku tylko na stroje Niemcy wydali 28 mln euro – czyli o 40% więcej, niż rok wcześniej.

 

Na tę sumę złożyło się 188 tys. kostiumów dla dorosłych, 124 tys. dla dzieci, 138 tys. peruk, 273 tys. kapeluszy oraz prawie 5 mln innych gadżetów.

 

Jednak stroje to nie wszystko. Zapotrzebowanie na dynie również jest ogromne: we wrześniu i październiku sprzedano łącznie 4,6 tys. ton tego warzywa. Zwiększone obroty odnotowały również różnego rodzaju restauracje i puby, gdzie organizuje się przeróżne imprezy o tematyce Halloween.

 

Największa zorganizowana z okazji Halloween zabawa w Niemczech odbywa się na Zamku Frankenstein w Darmstadt. Rocznie uczestniczy w niej 20 tys. ludzi.

 

Z ekonomicznego punktu widzenia dla niektórych branż Halloween stało drugim, zaraz po karnawale, najważniejszym wydarzeniem w roku. Stało się również częścią tzw. närrische Saison – sezonu głupców, jak zwykło się określać w Niemczech czas związany z zabawą, karnawałem oraz ucztami.

 

Tradycja Halloween pochodzi z Irlandii, która przejęła celtyckie zwyczaje oddawania czci zmarłym. W XIX wieku zwyczaj dotarł do Stanów Zjednoczonych, gdzie z biegiem czasu stał się wyjątkowo popularnym świętem. Właśnie stamtąd boom na obchodzenie zupełnie skomercjalizowanego Halloween przyszedł do Europy.

 

W Niemczech trend ten przyjął się na początku lat 90. XX wieku. Swoją popularność w krajach niemieckojęzycznych zawdzięcza również temu, że pokrywa się w czasie z innymi, germańskimi świętami ludowymi, w czasie których czci się zmarłych.o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

kultura

Ucieczki przez Mur

kultura

Pierwsze spotkanie z Olgą Tokarczuk

kultura

Historia do (prze)myślenia

kultura

Piwa! Ruszył Oktoberfest

kultura

Gumowe ucho Alexy i Siri

kultura

Nie dla Igrzysk 2036!

kultura

"Wygląda jak gówno..."

kultura

Alko-Deutschland

kultura

Berlinale 2019!

kultura

Weihnachtsmarkt po polsku