kultura | 24.04.2018

Książki łączą Europę!

autor: Marek Zoellner
Książki łączą Europę!
Trochę się już wpisała w krajobraz Wrocławia, ale wciąż jeszcze jest za mało znana. Dlatego warto o niej poczytać i odwiedzić osobiście. Znajdziecie ją tuż przy Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta.
Zdjęcia: Marek Zoellner

Co można zrobić ze starej budki telefonicznej? Na przykład mini-bibliotekę stojącą na chodniku. Zamiast pozbywać się starych rzeczy, lepiej je przerobić i zacząć używać zgodnie z nowym przeznaczeniem. Taki cel przyświecał autorom projektu - ośmiorgu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu kształcących się w zawodach: stolarz, lakiernik, elektromechanik pojazdów samochodowych i... technik usług fryzjerskich. To właśnie oni pod opieką pani Zofii Kaweckiej pod koniec 2016 roku uczestniczyli w realizacji niemiecko-polskiego projektu "BucherboXX w partnerstwie Odry" z Institut für Nachhaltigkeit Bildung, Arbeit und Kultur z Berlina."Celem projektu było pogłębienie polsko-niemieckiej współpracy, porozumienia między uczniami szkół zawodowych polskich i niemieckich oraz przekształcenie budki telefonicznej na bibliotekę uliczną" - czytamy umieszczonym na budce opisie projektu.Motywem przewodnim była zaś dziesiąta rocznica podpisania Partnerstwa Odra, o którym przeczytacie w popularnej Wikipedii oraz oczywiście na stronie www.partnerstwo-odra.eu.

Budka powstała właśnie w roku 2016, a stworzyli ją uczniowie ze wspomnianej szkoły wrocławskiej oraz ZSZ nr 2 ze Szczecina i uczniowie z Berlina. Chodziło nie tylko o wspólną pracę i nawiązanie relacji. Uczyli się również języków: polskiego i niemieckiego, zwiedzali np. budynek Reichstagu, ale oglądali też inne Bucherboxx'y. Pomysł nie jest bowiem w Europie Zachodniej niczym nowym.Ta nasza wspólna budka została odsłonięta w Berlinie, skąd przyjechała do Szczecina, potem był Łobez, a następnie Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska ustawiono ją przy Hali Stulecia, później na dziedzińcu ZSZ nr 5 przy ul. Dawida, następnie w centrum miasta przy Barbarze, a teraz możecie ją odwiedzać właśnie przy  Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta przy ul. Strażniczej.Zobaczycie to pod koniec tego filmu. A o projekcie przeczytacie także TUTAJ.


 


o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

kultura

Gumowe ucho Alexy i Siri

kultura

Nie dla Igrzysk 2036!

kultura

"Wygląda jak gówno..."

kultura

Alko-Deutschland

kultura

Berlinale 2019!

kultura

Weihnachtsmarkt po polsku

kultura

Halloween w Niemczech

kultura

Publikacja bez precedensu!

kultura

Straubing - miasto "hitlerowskich" krasnali

kultura

Niemcy w fałszywym zwierciadle