kultura | 05.06.2019

Nie dla Igrzysk 2036!

autor: Tomasz Sikora
Nie dla Igrzysk 2036!
Pojawił się pomysł: A gdybyśmy zorganizowali igrzyska olimpijskie w 2036 roku? Byłoby akurat sto lat od słynnych igrzysk 1936 roku w Berlinie. Chyba zwariowaliście - skomentował pomysł minister spraw wewnętrznych rządu federalnego
"To jest nie do wyobrażenia. Gdybyśmy to zrobili, wywołalibyśmy ogromną międzynarodową dyskusję i zaszkodzilibyśmy idei olimpijskiej... i sobie" - powiedział Seehofer w rozmowie z dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Pomysł "Igrzysk na stulecie berlińskiej imprezy" pojawia się w mediach ostatnio dość często. W marcu 2019 minister odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne w Berlinie Andreas Geisel miał taki pomysł promocyjny. Zasugerował to w wywiadzie dla dziennika "Tagesspiegel".Tymczasem zorganizowane trzy lata przed wybuchem II wojny światowej widowisko było imprezą propagandową niemieckiego nazistowskiego reżimu. 

"Jak byłoby to odebrane na świecie? Że Niemcy świętują setny jubileusz nazistowskiej olimpiady? To nie może się zdarzyć" - oświadczył Seehofer. Z kolei pomysłodawca imprezy Geisel odbija piłeczkę, ze chodzi o "odczarowanie mitu", a poza tym Seehofer jest przewrażliwiony. "Jest zupełnie odwrotnie. Moglibyśmy przy okazji pokazać na arenie sportowej, że wyciągnęliśmy wnioski z historii. 100 lat później mamy przecież do czynienia z zupełnie innym krajem - liberalnym i otwartym" - przekonywał polityk SPD w reakcji na wypowiedzi szefa MSW.

Igrzysk jednak nie będzie raczej z innego powodu niż tylko spór ideowy polityków. Niemcy nie chcą u siebie masowych imprez - tak było w referendach w 2013 i 2015 roku gdy mieszkańcy Monachium i Hamburga jednoznacznie wypowiedzieli się przeciwko imprezie w swoich miastach.

Sam Seehofer, prezentuję postawę: mieć ciastko i zjeść ciastko. Bo w Berlinie "nie", ale gdzie indziej już "tak". Bo niby Igrzyska są wg niego fajne, ale jednocześnie oskarżył Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL) o zbytnie skomercjalizowanie sportu i namawia do - tu cytat: "przywrócenia idei igrzysk większej ilości... idei".


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

kultura

Gumowe ucho Alexy i Siri

kultura

"Wygląda jak gówno..."

kultura

Alko-Deutschland

kultura

Berlinale 2019!

kultura

Weihnachtsmarkt po polsku

kultura

Halloween w Niemczech

kultura

Publikacja bez precedensu!

kultura

Straubing - miasto "hitlerowskich" krasnali

kultura

Niemcy w fałszywym zwierciadle

kultura

Nyskie ryby na trójstyku