kultura | 02.01.2018

Niemcy szukają połówki

autor: Tomasz Sikora
Niemcy szukają połówki
Konkretnie, drugiej połówki. Niemcy są krajem o najniższej dzietności w Europie. Co jest dość paradoksalne, bo większość deklaruje przywiązanie do rodziny i chęć posiadania potomstwa. Życzeniowym modelem rodziny za Odra jest 2+2. Problemem jest jednak rosnąca liczba singli. Coraz więcej ludzi za Odrą nie jest w stanie znaleźć partnera. Dlaczego?
To jest jak przekleństwo: jesteś singlem, szukasz nowego partnera, ale to po prostu nie działa! A najgorsze jest to, że im bardziej rozpaczliwie szukamy, tym gorzej to poszukiwanie przebiega i tym bardziej naszą determinację zdradza nasze ciało - mówi najwybitniejszy niemiecki ekspert od mowy ciała Stefan Verra. W wywiadzie dla niemcy-online udziela wskazówek, jak ponownie wzbudzić sobą zainteresowanie.

niemcy-online.pl: Single sami przyznają - to jest jak jakiś zaczarowany krąg. Jakby mieli na czole napisane: "Rozpaczliwie szukam drugiej połówki". Co sprawia, że znaleźć jeszcze trudniej. Jakie sygnały wysyłamy?

Stefan Verra: W mowie ciała widać to bardzo szybko. Na przykład: Jak szybko odpowiadasz na SMSa, maila? Jak szybko obracasz głowę? Kto poszukuje mocniej kontaktu wzrokowego? To są sygnały, po których nasza podświadomość szybko się orientuje - oooo, tu ktoś czegoś ode mnie chce! Ale trzeba wprowadzić różnice płci.
Kobiety nauczone są grać bardziej nieprzystępne, niż w istocie nieprzystępne chciałyby być. Muszą to zrobić z dwóch powodów. Po pierwsze: Kobieta zawsze podejmuje większe ryzyko w związku i poprzez "wrogie, nieprzystępne nastawienie" sprawdza i testuje potencjalnego kandydata: Czy on to na poważnie, czy nie? Dlatego często, mimo że jest zainteresowana, to odwraca się do kogoś plecami, każąc mu się bardziej postarać, zrobić więcej wysiłku. Po drugie - im bardziej jest nieprzystępna tym mocniejszy jest sygnał dla mężczyzny: ona musi mieć bardzo cenny materiał genetyczny, dlatego z takim uporem go broni. To się rozgrywa na poziomie biologii i podświadomości jednocześnie. To dlatego "zbyt łatwe" kobiety nie są cenione - dają zwierzęcy sygnał, że związek z nią nie będzie czymś wartościowym z "genetycznego punktu widzenia".

niemcy-online.pl: To sytuacja bez wyjścia! Im bardziej chcemy tym bardziej nas nie chcą!

Tak jest, ta sytuacja - biologiczna - zapędza samotne kobiety w ślepy róg. Im bardziej stają się otwarte, tym mniej interesują wartościowych mężczyzn, a przyciągają tych skłonnych do jednorazowej przygody. A gdy widzi "osobistego Georga Clooney'a" to już kompletnie wariuje. Nawet nie tyle ona, co jej hormony, ale też czuje nacisk społeczny i rodzinny, mówiąc sobie "taka partia - nie mogę jej przepuścić". Więc częściej się do niego zwraca, stara się uchwycić jego wzrok. Postępuje według reguły Nase-Nabel czyli nos-pępek. Mała wskazówka: Jeśli jesteś zainteresowany drugim, zawsze odwracasz swoje całe ciało ku niemu, czyli i nos i pępek. Jeśli zainteresowanie jest niewielkie, często pokazujemy "zimne ramię". Oznacza to, że mimo iż patrzymy rozmówcy w twarz, to nasze ciało się od niego odwraca - tak jakby chciało uciec już z tej sytuacji. I to właśnie to kobiety często robią, aby zasygnalizować mężczyźnie, nawet jeśli są dla niego bardzo miłe i serdeczne. Jej ciało mówi: "Nie jestem tobą zainteresowana".

niemcy-online.pl: a w praktyce jak to działa?

Na przykład w barze działa to tak: Dwie dziewczyny siedzą przy barze, podchodzi do nich mężczyzna, wtedy obie kobiety zwracają się do bezpośrednio do siebie - proszę wybaczyć: pępkiem i nosem i rozmawiają ze sobą. Chociaż George Clooney właśnie wszedł, nie zwracają się do niego nagle. Patrzą na niego z boku, by pokazać mu, że musi zrobić trochę wysiłku, aby uzyskać ich pełną uwagę. I to denerwuje mężczyzn, ale jednocześnie ten aspekt rywalizacji i niedostępności bardzo pobudza i angażuje mężczyzn.

Dlatego istotna uwaga dla wielu kobiet: Nawet jeśli już jesteś w związku zwłaszcza na początku - pierwsza druga randka - bywaj niedostępna i wyniosła to czyni cię jeszcze bardziej atrakcyjnym. A w przypadku tych, które partnera szukają - mówiąc metaforycznie - nie odwracaj się od razu. Wróć do domu trochę wcześniej, nawet jeśli chcesz cieszyć się z randki do ostatniej minuty. Wysyłając wiadomość tekstową - odczekaj nieco z odpowiedzią, dzięki czemu będziesz dla niego bardziej atrakcyjna.

niemcy-online.pl: I odwrotnie, często zdarza się, że, dziwnie rzecz ujmując, jesteśmy szczególnie atrakcyjnie dla innych ludzi, gdy jesteśmy w związku. Dlaczego? Czy zachowujemy się lub poruszamy inaczej, gdy mamy partnera?

Tak, bezwzględnie. Zmienia się nie tylko język ciała, ale i pozycja obserwatora. Zwłaszcza u mężczyzn ten komunikat brzmi: "jeśli ta kobieta wypadła z rynku - to znaczy, że jej materiał genetyczny jest szczególnie cenny". Muszę o to zawalczyć. Ja również chciałbym ją mieć. Ewidentnie to "świetny partner reprodukcyjny!"

niemcy-online.pl: Czyli to prawda, że w czasie poszukiwań partnera stajemy się myśliwymi?

Zrobiono na ten temat interesujący eksperyment. Zamieszczono w prasie nieprawdziwe ogłoszenie kobiety szukającej partnera. Zgłosiła się pewna liczba mężczyzn. Potem zmieniono to ogłoszenie dodając, że kobieta jest z kimś już związana. Zgłosiło się trzy razy więcej mężczyzn. Oznacza to, że my, mężczyźni, mamy również potrzebę poznania kobiety bez zobowiązań. Ale uwaga, ze stwierdzeniem w stylu: "ach ci rozwiąźli niewierni mężczyźni" - oczywiście na pierwszy rzut oka wydaje się to podłe, ale trochę mężczyzn usprawiedliwia tu ewolucja. To biologiczne parcie ku poszukiwaniu najlepszego materiału genetycznego. Istnieje coś takiego jak imperatyw biologiczny posiadania jak największej liczby potomstwa, a więc rozsiewania własnego materiału genetycznego.

niemcy-online.pl: Czy to samo dotyczy kobiet? Tak więc kobiety inaczej postrzegają mężczyzn, kiedy ci są już "zajęci"?

Tak i nie - u kobiet działa to inaczej. Mężczyźni to samotnicy, dbający o własne dobro. Kobiety czują się ze sobą związane. Na poziomie zwierzęcym największym zagrożeniem dla kobiety był mężczyzna. Żaden inny drapieżnik. Dlatego kobiety starają się uniknąć za wszelka cenę konfliktu z inną kobietą. Dlatego obrączka na palcu mężczyzny to dla innych sygnał - tego nie ruszam. Ale jest też coś innego - "potrafił założyć rodzinę, jest więc na pewno atrakcyjnym partnerem. Cenną zdobyczą. I w drugą stronę - mężczyźni którzy są singlami, albo potrafią być tylko w krótkotrwałych związkach wysyłają bezwiednie kobietom sygnał: "z nim coś jest nie tak, skoro pozostałe <z mojego plemienia> go odrzuciły, lub w ogóle nie chciały."

rozmawiał Tomasz Sikora


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

kultura

Nyskie ryby na trójstyku

kultura

Pasta i basta!

kultura

Po Echo tylko echo

kultura

Książki łączą Europę!

kultura

Gdzie należy islam

kultura

Wielkanoc w Niemczech

kultura

Stadion do pełna!

kultura

Oktoberfest niezbyt fest

kultura

Piłkarze z kampera

kultura

Polskie filmy w Berlinie