kultura | 11.05.2018

Pasta i basta!

autor: Tomasz Sikora
Pasta i basta!
Co jedzą Niemcy - mimo, ze nad Renem jesteś w stanie zjeść posiłek z dowolnego miejsca na świecie to zdecydowana większość wybiera "jak u mamy" albo "jak u mamma-mia"
Pizza? Makaron? I więcej do szczęścia nie potrzeba. No może kiełbaskę od miejscowego rzeźnika z lokalna musztardą. Nic Niemcom nie smakuje lepiej niż włoskie i niemieckie regionalne jedzenie - tak wynika z opublikowanej właśnie ankiety. Tylko co dziesiąty respondent trochę inaczej określa "ulubioną kuchnię".

Powiedzmy sobie szczerze, jeśli trzeba zjeść coś na szybko, wtedy idealny jest makaron albo kawałek pizzy. Tak mówi większość Niemców. I właściwie nie wiadomo, co było pierwsze jajko czy kura. Bo dziś chyba nie ma w Niemczech miejscowości powyżej tysiąca mieszkańców, gdzie nie byłoby lokalu z włoskim jedzeniem. Czy najpierw Niemcy pokochali włoskie jedzenie więc zaczęli zakładać włoskie restauracje, czy też włoskie restauracje prowadzone przez imigrantów nauczyły Niemców smaków z południa - jasnej odpowiedzi na to pytanie nie dostaniemy nigdy. Dziś każde miasto ma do zaoferowania co najmniej jedną włoską restaurację. Nic więc dziwnego, że włoskie jedzenie jest obecnie bardzo popularne wśród Niemców.

Dziewięciu na dziesięciu mieszkańców Niemiec preferuje dania kuchni włoskiej i lokalnej. 91 procent mieszkańców między Flensburgiem a Garmisch-Partenkirchen nad każdą inną kuchnię przedkłada pizzę, makaron i risotto. 90 procent z ponad 2000 uczestników ankiety internetowej przeprowadzonej przez Instytut YouGov równie entuzjastycznie podchodzi do lokalnej regionalnej kuchni.

Po Saltimbocca (na zdjęciu ilustrującym artykuł powyżej, Schweinshaxen i Brathändl na niemieckim podium żywieniowym znajdziemy gyros, metaxę i fetę - grecka żywność znajduje się w pierwszej trójce. To ulubiona kuchnia 18% Niemców.

Tylko jeden na dziesięciu uczestników badania, przyznaje się, ze najchętniej jadłby potrawy z Chin. 13 na 100 mówi, ze bagietka sery i francuski szampan to ich ulubiony zestaw, wraz z całą kuchnia znad Loary. Najmniej lubiana jest : Kuchnia brytyjska - ledwo jeden na 150 Niemców wskazał, ze śniadanie z 4 tysiącami kalorii to jest to czego pragnie najbardziej. Polskiej kuchni w ogóle nie wymieniono - może dlatego, ze z naszych potraw Niemcy kojarzą wyłącznie wódkę i pierogi. A przyznać trzeba, że takie połączenie od razu powoduje mdłości.  


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

kultura

Gumowe ucho Alexy i Siri

kultura

Nie dla Igrzysk 2036!

kultura

"Wygląda jak gówno..."

kultura

Alko-Deutschland

kultura

Berlinale 2019!

kultura

Weihnachtsmarkt po polsku

kultura

Halloween w Niemczech

kultura

Publikacja bez precedensu!

kultura

Straubing - miasto "hitlerowskich" krasnali

kultura

Niemcy w fałszywym zwierciadle