kultura | 10.10.2019

Pierwsze spotkanie z Olgą Tokarczuk

autor: Marek Zoellner
Pierwsze spotkanie z Olgą Tokarczuk
To zupełny zbieg okoliczności, ale mieszkańcy niemieckiego Bielefeldu jako pierwsi dostali okazję, by oko w oko spotkać się z laureatką Nagrody Nobla za 2018 rok.
fot. Fryta 73 from Strzegom/Wikimedia Commons

Olga Tokarczuk, o której dziś mówi cały świat, została zaproszona do Bielefeldu na Dni Literatury organizowane przez tamtejszą bibliotekę miejską. To już jej trzecia wizyta w tym mieście, wcześniej odwiedziła je w 2004 i 2011 roku.

Autorka książek, eseistka, poetka i scenarzystka swoją pierwszą powieść wydała w 1993 roku, była to "Podróż ludzi Księgi". Sławę w świecie literackim przyniosły jej także "Bieguni" wyróżnione Nagrodą Nike i Międzynarodową Nagrodę Bookera. 

Z kolei wydana w roku 2009 książka „Prowadź swój pług przez kości umarłych” została niedawno zekranizowana przez Agnieszkę Holland, która wspólnie z Tokarczuk napisała także scenariusz. Warto wymienić również chociażby "Prawiek i inne czasy" czy "Księgi Jakubowe", które wydano dosłownie przed momentem, bo 1 października również po niemiecku, stąd właśnie wizyta w Bielefeldzie. Tłumaczami "Die Jakobsbücher" są Lisa Palmes i Lothar Quinkenstein.

Co ciekawe, niemieckie spotkanie jeszcze przed ogłoszeniem wyników dotyczących literackiej Nagrody Nobla nie cieszyło się jakimś ogromnym zainteresowaniem. Miało się pojawić ok. 50 osób, wszystko zmieniło się jednak w ciągu ostatnich godzin. Z pół setki czytelników zrobiło się 300 i organizatorzy musieli pozostałym zainteresowanym niestety podziękować i odesłać z kwitkiem.

Tymczasem burmistrz Bielefeldu przyznał, że to także ogromna szansa dla miasta, które dzięki temu spotkaniu ma okazję, by się rozsławić w świecie.Olga Tokarczuk dostała Nagrodę Nobla za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”. Drugiego literackiego Nobla za 2019 r. otrzymał austriacki pisarz i tłumacz Peter Handke. Oboje oprócz prestiżu otrzymają po 9 mln szwedzkich koron (ponad 3 mln zł).o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

kultura

Ucieczki przez Mur

kultura

Historia do (prze)myślenia

kultura

Piwa! Ruszył Oktoberfest

kultura

Gumowe ucho Alexy i Siri

kultura

Nie dla Igrzysk 2036!

kultura

"Wygląda jak gówno..."

kultura

Alko-Deutschland

kultura

Berlinale 2019!

kultura

Weihnachtsmarkt po polsku

kultura

Halloween w Niemczech