kultura | 20.10.2018

Publikacja bez precedensu!

autor: Marek Zoellner
Publikacja bez precedensu!
Cztery lata prac z udziałem 51 wybitnych specjalistów. W polskim piśmiennictwie (a także międzynarodowym) jest to publikacja bez precedensu!
Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego wydaje pierwszy tom Słownika współczesnej kultury krajów języka niemieckiego. W polskim piśmiennictwie (a także międzynarodowym) jest to publikacja bez precedensu.

Prace zajęły 4 lata i wzięło w nich dział 51 wybitnych polskich specjalistów zakresu germanistyki, historii, literaturoznawstwa, kulturoznawstwa, politologii, socjologii i innych dyscyplin. Autorzy tomu przedstawili główne zjawiska kultury, instytucje oraz wydarzenia po 1945 roku w artykułach o zróżnicowanym charakterze i objętości. Zamieszczono w nim hasła przeglądowe, ale także poświęcone aspektom szczegółowym. W słowniku znajdziemy 355 haseł: od 3sat do żłobka.

Słownik jest kierowany do osób zainteresowanych rzetelną i sprawdzoną informacją kulturoznawczą o Niemczech i innych krajach języka niemieckiego.

Centru uważa publikację za jedno ze swoich największych osiągnięć naukowych i organizacyjnych, potwierdzenie potrzeby interdyscyplinarności w humanistyce, jak i podsumowanie niemcoznawczych, wieloletnich badań pracowników Centrum i współpracujących z nim badaczy z całego kraju.

Publikacja trafi do księgarń w drugiej połowie listopada br. Polecamy!

Słownik współczesnej kultury krajów języka niemieckiego,
pod redakcją Krzysztofa Ruchniewicza i Marka Zybury, t.1.,
Poznań: Nauka i Innowacje, 2019,
ss. 439.


Projekt okładki wykonał pracujący od lat w Niemczech znany grafik Wiesław Smętek. 


o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

kultura

Ucieczki przez Mur

kultura

Pierwsze spotkanie z Olgą Tokarczuk

kultura

Historia do (prze)myślenia

kultura

Piwa! Ruszył Oktoberfest

kultura

Gumowe ucho Alexy i Siri

kultura

Nie dla Igrzysk 2036!

kultura

"Wygląda jak gówno..."

kultura

Alko-Deutschland

kultura

Berlinale 2019!

kultura

Weihnachtsmarkt po polsku