kultura | 08.03.2018

Stadion do pełna!

autor: Tomasz Sikora
Stadion do pełna!
Stuttgart i Wrocław. Dwa miasta podobnej liczebności i wielkości. Takie same stadiony piłkarskie. Ale We Wrocławiu przychodzi 3 tysiące osób na mecz, a w stolicy Badenii 45 tysięcy. Co kolejkę.
Borussia Dortmund i Bayern Monachium wyznaczają stadionowe standardy w Europie. Tylko te dwie drużyny mogą pochwalić się 100% frekwencją na własnych obiektach. Niewiele gorzej wypadają takie kluby jak Arsenal Londyn (99,5%) czy Manchester United (98,9%). O wiele słabiej prezentują się giganci ligi hiszpańskiej. Na słynnym Camp Nou frekwencja wynosi zaledwie 75,5%, natomiast wynik Santiago Bernabeu to 88,5%. 

Średnia liczba widzów na meczach Borussii to 80.645, czyli maksymalna liczba na stadionie w Dortmundzie. Taki wynik pozwala mistrzowi Niemiec na liderowanie w tej kategorii.  Bayern Monachium, który niedawno powiększył swój stadion o 2000 miejsc zajmuje 4 lokatę. Na Allianz Arenie na każdym meczu Bayernu zasiada 71.000 widzów. Ogólnie w pierwszej dziesiątce dominują kluby z Niemiec, bo jest ich aż pięć ( Borussia Dortmund, Bayern Monachium, Schalke 04 Gelsenkirchen, Hamburger SV i Borussia M'Gladbach). 

TOP 30 tworzy 10 klubów z Bundesligi, 7 z Premier League, 3 kluby z Włoch i Hiszpanii, po dwa z Francji, Szkocji i Holandii oraz jeden z Ukrainy.


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

kultura

Alko-Deutschland

kultura

Berlinale 2019!

kultura

Weihnachtsmarkt po polsku

kultura

Halloween w Niemczech

kultura

Publikacja bez precedensu!

kultura

Straubing - miasto "hitlerowskich" krasnali

kultura

Niemcy w fałszywym zwierciadle

kultura

Nyskie ryby na trójstyku

kultura

Pasta i basta!

kultura

Co daliśmy światu najlepszego? Druk - odpowiedzieli.