kultura | 16.10.2018

Straubing - miasto "hitlerowskich" krasnali

autor: Tomasz Sikora
Straubing - miasto
Wrocław promuje się krasnalami. W wielu punktach miasta ukryte bądź na widoku stoją półmetrowej wysokości krasnale. Chrapek, Paragaltrafek, Gołębnik, Strażnik to tylko nieliczne z nich, bo w mieście jest ich ponad 300. Są niewysokie, brodate, mają zabawne czapeczki i ciżmy na nogach. Takie krasnoludki możemy spotkać w Polsce. Wrocławski pomysł w niemieckim Straubing postanowił skopiować pewien artysta. Wyszło szokująco. Tam te urocze stworki wyglądają podobnie. Mają tylko rękę wyciągniętą w geście Heil Hitler!

Prokuratura w Niemczech badała, czy dzieło Ottmara Hoerla - ogrodowy krasnal z ręką w geście Heil Hitler jest propagowaniem idei nacjonalistycznych. Ekspozycja artysty wystawiona była w galerii sztuki w Norymberdze i wywołała wielkie zamieszanie. Zgodnie z niemieckim kodeksem karnym za rozpowszechnianie symboli nazistowskich grozi do trzech lat pozbawienia wolności. Jednak po przeprowadzonym śledztwie uznano, że złoty krasnal Hoerla jest świadectwem odrzucenia pewnej ideologii, a nie poparciem dla niej.

 

Teraz „sławne” krasnale możemy zobaczyć na rynku w Straubingu – mieście położonym w Bawarii. Nadal jednak ich obecność budzi wiele kontrowersji. Miasto już dwa razy odmówiło sfinansowania wystawy, w związku z tym jej koszty – 20 tys. euro pokrywane są przez prywatnych sponsorów.

 

Hoerl nie rozumienie oburzenia społecznego. Wyjaśnia, że jego działo ma być przede wszystkim prezentacją nazistów nie jako dobrze zbudowanych blondynów, tylko jako dziwacznych i złowrogich „karzełków”.o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

kultura

Gumowe ucho Alexy i Siri

kultura

Nie dla Igrzysk 2036!

kultura

"Wygląda jak gówno..."

kultura

Alko-Deutschland

kultura

Berlinale 2019!

kultura

Weihnachtsmarkt po polsku

kultura

Halloween w Niemczech

kultura

Publikacja bez precedensu!

kultura

Niemcy w fałszywym zwierciadle

kultura

Nyskie ryby na trójstyku