Raporty > Kultura

kultura

Nie dla Igrzysk 2036!

autor: Tomasz Sikora
Nie dla Igrzysk 2036!

Pojawił się pomysł: A gdybyśmy zorganizowali igrzyska olimpijskie w 2036 roku? Byłoby akurat sto lat od słynnych igrzysk 1936 roku w Berlinie. Chyba zwariowaliście - skomentował pomysł minister spraw wewnętrznych rządu federalnego

kultura

"Wygląda jak gówno..."

autor: Tomasz Sikora
Wygląda jak gówno...

„Looks like shit. But saves my life.“ - takie anglojęzyczne hasło wzburzyło Niemcy. Choć nie hasło wzburzyło ale kampania wizerunkowa. O co poszło - o rowerowe kaski.

kultura

Alko-Deutschland

autor: Tomasz Sikora
Alko-Deutschland

Co szóste dziecko w Niemczech mieszka w rodzinie, w której co najmniej jedno z rodziców jest uzależnione od alkoholu, leków lub narkotyków. Według szacunków ekspertów, liczba niezgłoszonych przypadków jest znacznie wyższa i możliwe, że problem dotyczy co czwartej niemieckiej rodziny.

kultura

Berlinale 2019!

autor: Z Berlina Tomasz Sikora
Berlinale 2019!

Najbardziej lewicowy festiwal filmowy świata - tak krytycy definiują zwykle Berlinale. Ich 69. edycja własnie się rozpoczyna. I tak krytycy maja rację, choć branża filmowa zwykle "serce ma po lewej stronie" to w przypadku tego festiwalu niemal nie miesci się w klatce piersiowej.

kultura

Weihnachtsmarkt po polsku

autor: Patrycja Rozbicka
Weihnachtsmarkt po polsku

Grudzień to miesiąc zapachów, w powietrzu czuć to goździki zanurzone w grzanym winie, to pierniki obficie polane lukrem.

kultura

Halloween w Niemczech

autor: Tomasz Sikora
Halloween w Niemczech

Wydrążone dynie, wymyślne stroje wampirów, zombie czy czarownic oraz masa słodyczy kosztują Niemców rocznie 160 mln euro. A wszystko po to, by dobrze bawić się w Halloween. Tradycja niby amerykańska, ale głęboko już zakorzeniona w Niemczech.   Zwiększona sprzedaż związanych z Halloween gadżetów to nie lada gratka dla handlowców. Jak wynika z obliczeń przedstawionych przez Dresdner Bank, w ubiegłym roku tylko na stroje Niemcy wydali 28 mln euro – czyli o 40% więcej, niż rok wcześniej.   Na tę sumę złożyło się 188 tys. kostiumów dla dorosłych, 124 tys.…