Raporty > Kultura

kultura

Ich bin in Deutschland - imigranckie opowieści

autor: Patrycja Rozbicka
Ich bin in Deutschland - imigranckie opowieści

Znamy polskie opowieści o życiu na wychodźstwie. Ba, znamy to nawet w literackiej formie "Emigrantów" Mrożka. Jak jednak wygląda emigracja z perspektywy bardziej egzotycznej? Oto historia z... Sierra Leone

kultura

Stadion do pełna!

autor: Tomasz Sikora
Stadion do pełna!

Stuttgart i Wrocław. Dwa miasta podobnej liczebności i wielkości. Takie same stadiony piłkarskie. Ale We Wrocławiu przychodzi 3 tysiące osób na mecz, a w stolicy Badenii 45 tysięcy. Co kolejkę.

kultura

Niemcy porzucają internet

autor: Tomasz Sikora
Niemcy porzucają internet

Świat zmienia się jak w kalejdoskopie. Świat internetu zmienia się jeszcze szybciej. Podczas gdy specjaliści od globalnej sieci wieszczą jej "obywatelski rozwój" i stopniową zamianę czytelników w aktywnych autorów, sami odbiorcy sieci głosują kliknięciami i uderzeniami palców w klawiaturę. A z tej statystyki sporządzonej w Niemczech jasno wynika - web2.0 - coraz mniej interesuje internautów.

kultura

Stare filmy wanted!

autor: Administrator
Stare filmy wanted!

Najpierw uwolniono niemieckie zdjęcia Federalnego Archiwum Państwowego (Bundesarchiv) - niemcy-online pisały o tym tutaj. Teraz przyszła pora na śmielszy projekt. W przypadku zdjęć chodziło tylko o udostępnienie ich szerokim rzeszom czytelników - tym razem wciągnąć owe mas y internautów do wspólnego projektu kulturalnego. Ma on na celu ocalić od zapomnienia ważne filmy z przeszłości.Tomasz Sikora Tym razem - inaczej niż w przypadku zdjęć w projekcie www.lost-films.eu Federalne Archiwum Państwowe jest tylko partnerem. Tu pomysłodawcą akcji jest Niemiecka Kinomateka i Muzeum…

kultura

Niemcy szukają połówki

autor: Tomasz Sikora
Niemcy szukają połówki

Konkretnie, drugiej połówki. Niemcy są krajem o najniższej dzietności w Europie. Co jest dość paradoksalne, bo większość deklaruje przywiązanie do rodziny i chęć posiadania potomstwa. Życzeniowym modelem rodziny za Odra jest 2+2. Problemem jest jednak rosnąca liczba singli. Coraz więcej ludzi za Odrą nie jest w stanie znaleźć partnera. Dlaczego?

kultura

Oktoberfest niezbyt fest

autor: Tomasz Sikora z Monachium
Oktoberfest niezbyt fest

Pustki na święcie piwa w Monachium. Czy to wynik przesadnych kontroli, czy przeciwnie, obaw o zbyt pobieżne kontrole? A może po prostu pogoda w tym roku skłania ku ciepłej herbacie a nie zimnemu piwu?