Raporty > Kultura

kultura

Halloween w Niemczech

autor: Tomasz Sikora
Halloween w Niemczech

Wydrążone dynie, wymyślne stroje wampirów, zombie czy czarownic oraz masa słodyczy kosztują Niemców rocznie 160 mln euro. A wszystko po to, by dobrze bawić się w Halloween. Tradycja niby amerykańska, ale głęboko już zakorzeniona w Niemczech.   Zwiększona sprzedaż związanych z Halloween gadżetów to nie lada gratka dla handlowców. Jak wynika z obliczeń przedstawionych przez Dresdner Bank, w ubiegłym roku tylko na stroje Niemcy wydali 28 mln euro – czyli o 40% więcej, niż rok wcześniej.   Na tę sumę złożyło się 188 tys. kostiumów dla dorosłych, 124 tys.…

kultura

Publikacja bez precedensu!

autor: Marek Zoellner
Publikacja bez precedensu!

Cztery lata prac z udziałem 51 wybitnych specjalistów. W polskim piśmiennictwie (a także międzynarodowym) jest to publikacja bez precedensu!

kultura

Straubing - miasto "hitlerowskich" krasnali

autor: Tomasz Sikora
Straubing - miasto hitlerowskich krasnali

Wrocław promuje się krasnalami. W wielu punktach miasta ukryte bądź na widoku stoją półmetrowej wysokości krasnale. Chrapek, Paragaltrafek, Gołębnik, Strażnik to tylko nieliczne z nich, bo w mieście jest ich ponad 300. Są niewysokie, brodate, mają zabawne czapeczki i ciżmy na nogach. Takie krasnoludki możemy spotkać w Polsce. Wrocławski pomysł w niemieckim Straubing postanowił skopiować pewien artysta. Wyszło szokująco. Tam te urocze stworki wyglądają podobnie. Mają tylko rękę wyciągniętą w geście Heil Hitler!

kultura

Niemcy w fałszywym zwierciadle

autor: Marek Zoellner
Niemcy w fałszywym zwierciadle

Gładka powierzchnia odbijająca światło, dzięki czemu powstaje obraz odbity przedmiotów znajdujących się przed lustrem - tak to działa z definicji. A w praktyce? Bywa różnie...

kultura

Nyskie ryby na trójstyku

autor: tekst i zdjęcia z materiałów prasowych: www.neissefilmfestival.net
Nyskie ryby na trójstyku

Od 15 do 20 maja kolejna, już piętnasta edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego. Filmem otwarcia "Pomiędzy słowami" Urszuli Antoniak.

kultura

Pasta i basta!

autor: Tomasz Sikora
Pasta i basta!

Co jedzą Niemcy - mimo, ze nad Renem jesteś w stanie zjeść posiłek z dowolnego miejsca na świecie to zdecydowana większość wybiera "jak u mamy" albo "jak u mamma-mia"