społeczeństwo | 24.10.2017

2000 euro dla imigranta?

autor: Tomasz Sikora
2000 euro dla imigranta?
Każdy uchodźca w ciągu dwóch godzin jest wyławiany z Morza Śródziemnego. Tak twierdzą przemytnicy ludzi w Afryce. A to kłamstwo. Wielu migrantów jednak w te opowieści wierzy, płaci kilka tysięcy dolarów za miejsce w przepełnionej łodzi, płynie i ginie. By potencjalnych uchodźców nastraszyć i zniechęcić do ryzykowania życia, Niemcy uruchomili rządową stronę, która prostuje nieprawdy powszechne wśród chętnych do przyjazdu o Europy.
Niemcy z daleka wyglądają w opowieściach jak raj. Przemytnicy malują obraz, co zostało potwierdzone przez śledztwa Interpolu, w których każdy uchodźca dostaje na starcie dom, pracę i pieniądze na życie. Takie historyjki prowokują tysiące ludzi do ruszenia w zagrażającą życiu podróż przez Morze Śródziemne. By imigranci już na starcie mogli odróżnić prawdę od kłamstwa, niemiecki rząd federalny rozpoczął kampanię internetową „plotki o Niemczech” -#rumoursaboutgermany. Strona po arabsku, angielsku i niemiecku wyjaśnia, dlaczego wiele pogłosek na temat Niemiec nie ma najmniejszego sensu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ruszając z kampanią wyjaśnia: „nie chodzi nam o okłamywanie potencjalnych przybyszów, albo o zatajanie przed nimi prawdy czy ograniczanie możliwości, jakie dać im mogą współczesne Niemcy. Ale uczciwie wyjaśniamy na co mogą liczyć, a co w ogóle nie wchodzi w rachubę. By nie ruszali w niebezpieczną drogę z całkowicie bezpodstawnymi oczekiwaniami.”

Prawda czy fałsz?

Strona przypomina właśnie rodzaj quizu. Plotki i pogłoski przedstawiono w postaci pytań. Jednym kliknięciem na kafelek z pytaniem poznajesz odpowiedź czy postawione pytanie jest prawdziwe czy fałszywe. Jeśli prawdziwe, to w jakim zakresie możesz liczyć na daną pomoc, jeśli fałszywe - to jaka jest prawda. 

Przykłady kłamstw? „Każdy przyjeżdżający, dostaje 2000 euro w momencie swojego przybycia na terytorium Niemiec. Prawda czy fałsz?”

Albo:

„Nie spodobało Ci się w Niemczech? Nie szkodzi natychmiast i wedle życzenia otrzymasz wizę do Kanady”

Odpowiedzi na powyższe pytania zaczynają się tak samo: „Völliger Schwachsinn“. W sprawie wyśnionych kanadyjskich wiz czytamy dalej: „Kompletna bzdura! Z żadnym z krajów nie istnieje takie porozumienie. I z drugiej strony Kanada nie ma takiego porozumienia, z żadnym innym krajem."


Język jest prosty i dosadny. Jak tłumaczy niemiecki MSZ: „I o to chodzi. Najważniejszy cel to w prosty sposób wykazać, na czym polega kłamstwo rozsiewanych plotek i nierealnych wizji. Kampania była początkowo prowadzona na terenie Afganistanu, Pakistanu, północnej i zachodniej Afryki na bannerach, w radiowych i telewizyjnych reklamach i ogłoszeniach. Teraz rozpoczął się jej etap online. Stronę znajdziecie tutaj:  https://rumoursaboutgermany.info


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

społeczeństwo

Najwięcej imigrantów żyje w...

społeczeństwo

Niemcy otwarte? 500 lat po Lutrze

społeczeństwo

wroclaw1945.pl

społeczeństwo

Kara za szczepienia?

społeczeństwo

Zabronić smartphonów?

społeczeństwo

Wojna o tiry wraca!

społeczeństwo

Tajemniczy list miłosny

społeczeństwo

Der Valentinstag [ŻYCZENIA]

społeczeństwo

Rekordowa liczba mieszkańców Niemiec

społeczeństwo

Szokujące selfie z Muzeum Holocaustu