społeczeństwo | 24.10.2017

2000 euro dla imigranta?

autor: Tomasz Sikora
2000 euro dla imigranta?
Każdy uchodźca w ciągu dwóch godzin jest wyławiany z Morza Śródziemnego. Tak twierdzą przemytnicy ludzi w Afryce. A to kłamstwo. Wielu migrantów jednak w te opowieści wierzy, płaci kilka tysięcy dolarów za miejsce w przepełnionej łodzi, płynie i ginie. By potencjalnych uchodźców nastraszyć i zniechęcić do ryzykowania życia, Niemcy uruchomili rządową stronę, która prostuje nieprawdy powszechne wśród chętnych do przyjazdu o Europy.
Niemcy z daleka wyglądają w opowieściach jak raj. Przemytnicy malują obraz, co zostało potwierdzone przez śledztwa Interpolu, w których każdy uchodźca dostaje na starcie dom, pracę i pieniądze na życie. Takie historyjki prowokują tysiące ludzi do ruszenia w zagrażającą życiu podróż przez Morze Śródziemne. By imigranci już na starcie mogli odróżnić prawdę od kłamstwa, niemiecki rząd federalny rozpoczął kampanię internetową „plotki o Niemczech” -#rumoursaboutgermany. Strona po arabsku, angielsku i niemiecku wyjaśnia, dlaczego wiele pogłosek na temat Niemiec nie ma najmniejszego sensu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ruszając z kampanią wyjaśnia: „nie chodzi nam o okłamywanie potencjalnych przybyszów, albo o zatajanie przed nimi prawdy czy ograniczanie możliwości, jakie dać im mogą współczesne Niemcy. Ale uczciwie wyjaśniamy na co mogą liczyć, a co w ogóle nie wchodzi w rachubę. By nie ruszali w niebezpieczną drogę z całkowicie bezpodstawnymi oczekiwaniami.”

Prawda czy fałsz?

Strona przypomina właśnie rodzaj quizu. Plotki i pogłoski przedstawiono w postaci pytań. Jednym kliknięciem na kafelek z pytaniem poznajesz odpowiedź czy postawione pytanie jest prawdziwe czy fałszywe. Jeśli prawdziwe, to w jakim zakresie możesz liczyć na daną pomoc, jeśli fałszywe - to jaka jest prawda. 

Przykłady kłamstw? „Każdy przyjeżdżający, dostaje 2000 euro w momencie swojego przybycia na terytorium Niemiec. Prawda czy fałsz?”

Albo:

„Nie spodobało Ci się w Niemczech? Nie szkodzi natychmiast i wedle życzenia otrzymasz wizę do Kanady”

Odpowiedzi na powyższe pytania zaczynają się tak samo: „Völliger Schwachsinn“. W sprawie wyśnionych kanadyjskich wiz czytamy dalej: „Kompletna bzdura! Z żadnym z krajów nie istnieje takie porozumienie. I z drugiej strony Kanada nie ma takiego porozumienia, z żadnym innym krajem."


Język jest prosty i dosadny. Jak tłumaczy niemiecki MSZ: „I o to chodzi. Najważniejszy cel to w prosty sposób wykazać, na czym polega kłamstwo rozsiewanych plotek i nierealnych wizji. Kampania była początkowo prowadzona na terenie Afganistanu, Pakistanu, północnej i zachodniej Afryki na bannerach, w radiowych i telewizyjnych reklamach i ogłoszeniach. Teraz rozpoczął się jej etap online. Stronę znajdziecie tutaj:  https://rumoursaboutgermany.info


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

społeczeństwo

Orbis Wratislaviae

społeczeństwo

100 niepotrzebnych śmierci

społeczeństwo

Zielona energia?

społeczeństwo

40 tysięcy wakatów

społeczeństwo

Dawca z automatu

społeczeństwo

Jesteśmy z plastiku.

społeczeństwo

Przyspieszone wybory?

społeczeństwo

​Bezsenność nie istnieje?

społeczeństwo

Od kleszczy dreszcze

społeczeństwo

RODO w wersji niemieckiej