społeczeństwo | 22.06.2018

​Bezsenność nie istnieje?

autor: Tomasz Sikora
​Bezsenność nie istnieje?
Wielu z nas twierdzi, że ma za sobą bezsenną noc. I tak się czuje, pieką oczy, boli głowa, ogólne zmęczenie. Zresztą doskonale pamiętamy, że w nocy nie zmrużyliśmy oka. Tymczasem mogło nam się śnić, że nie śpimy!
Bezsenna noc jest irytująca. Rano jesteśmy potem zmęczeni, nieskoncentrowani i być może mamy bóle głowy. Ale naukowcy z Fryburga odkryli, że to nie brak snu... ale paskudny koszmar jest przyczyną naszego koszmarnego samopoczucia.

Naukowcy z Fryburga zbadali zjawisko w czasie specjalnie przygotowanego "badania budzącego". Od dłuższego czasu badacze snu zastanawiają się, dlaczego większość ich pacjentów, którzy rzekomo cierpią na bezsenność, podczas badania w laboratorium śpi przez około 80% nocy. Po teście sami jednak zwykle mówią, że przebudzili się w połowie nocy.

Aby dokładniej zbadać tę kwestię, naukowcy obserwowali przez kilka nocy 27 osób z zaburzeniami snu i 27 osób bez zaburzeń. Uczestnicy badania byli wielokrotnie budzeni w laboratorium snu sygnałem dźwiękowym. Po przebudzeniu pytano ich, kto się przebudził, a kto usłyszał dźwięk nie śpiąc. Każdy miał też obowiązek powiedzieć też, co przed chwilą śnił. 

Rezultat był dość zdumiewający: chociaż wszyscy spali - jak wykazały urządzenia mierzące ich fale mózgowe, oddech i pracę serca, to co szósty uczestnik badania z problemami ze snem był pewien, że wcale nie został zbudzony, bo i tak nie spał. Naukowcy dowiedzieli się w ten sposób, że wielu z tych, którzy cierpią z powodu zaburzeń snu, wcale nie nie śpi, ale śni o tym... że nie śpi.

Co więcej, to klasyczne zamknięte koło. Człowiek idzie do łóżka z dręczącą go myślą, że znowu nie zaśnie i projektuje takie wyobrażenie na swój sen - śni więc, że nie może zasnąć. Kolejnej nocy to przeżycie się intensyfikuje. Choć tak naprawdę każdej nocy spał. Niezbyt głęboko, bo "koszmarny sen" nie pozwalał mu na relaks - ale jednak spał. 

Naukowcy z Fryburga stwierdzili również, że dla pacjentów nie ma znaczenia, czy zaburzenia snu są obiektywnie mierzalne, czy też występują tylko we śnie. Jeśli jesteśmy przekonani, że w nocy nie spaliśmy, to to wrażenie jest tak sugestywne, że zachowujemy się, jakbyśmy faktycznie oka nie zmrużyli. Jesteśmy rozkojarzeni, zmęczeni, łzawią nam oczy i boli głowa - to nie są oznaki braku snu, ale poczucia... że nie spaliśmy. 


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

społeczeństwo

Rośnie liczba elektrycznych rowerów

społeczeństwo

Powrót do szkoły

społeczeństwo

Ponad milion rodzin mniej

społeczeństwo

O piciu i paleniu

społeczeństwo

Ranking wpływu państw UE

społeczeństwo

Barometr Polska-Niemcy 2020

społeczeństwo

Wakacyjna zmiana planów

społeczeństwo

Kiedy Niemcy wyjdą z domów?

społeczeństwo

Co Niemcy kupują na Walentynki?

społeczeństwo

​Najpopularniejsze imiona 2019