społeczeństwo | 05.09.2018

Dawca z automatu

autor: Tomasz Sikora
Dawca z automatu

W Niemczech jest zbyt mało dawców narządów. Federalny minister zdrowia Spahn (CDU) chciałby to zmienić - a w przyszłości automatycznie uczynić wszystkich dawcami narządów, którzy nie wyrażają wyraźnego sprzeciwu.

W przyszłości każdy Niemiec powinien być automatycznie dawcą, o ile on lub jego krewni wyraźnie się temu nie sprzeciwią - takie jest zdanie ministra zdrowia Jensa Spahna (CDU) ujawnione w wywiadzie dla Bilda.

Tyle, że taka zmiana stanowi ingerencję w wolność jednostki, więc realizacja projektu Spahna nie będzie łatwa. W Niemczech bowiem istnieje tak zwane prawo do samostanowienia człowieka - dotyczy to również momentu śmierci i ciała po śmierci. Ale Jens Spahn twierdzi, że wszystkie wcześniejsze próby polityków mające na celu zwiększenie gwałtownie spadającej liczby dawców narządów nie przyniosły skutku. Teraz chce świadomie zainicjować szeroką debatę społeczną na temat rozwiązania problemu.

Spahn nie po raz pierwszy podjął tę kwestię: zaledwie kilka dni temu polityk CDU ogłosił, że chce zwiększyć liczbę donacji narządów poprzez zwiększenie sum jakie szpitale dostają za pobranie organów. Dziś placówkom zdrowia w Niemczech pobieranie organów i przechodzenie przez procedury transplantacyjne zwyczajnie się nie opłaca. W tym celu ma powstać specjalny ministerialny fundusz transplantacyjny.

Wprowadzenie tak zwanego prawa do sprzeciwu całkowicie zmieniłoby sposób postępowania z przeszczepami narządów w Niemczech. Ponieważ takie prawo oznaczałoby, że praktycznie każdy w Niemczech jest automatycznie uważany za dawcę narządów - chyba że jednoznacznie zaprzeczył takiej możliwości za życia.

W jaki sposób regulowane są dotacje narządów w Niemczech dziś?

Każdy, kto ma kartę dawcy narządów, wyraża zgodę na stanie się dawcą narządów w razie swojej śmierci. 

Kiedy w Niemczech zostaniesz dawcą narządów?

Podobnie jak w Polsce, gdy lekarze stwierdzą śmierć pnia mózgu - to moment nieodwracalny - od tej chwili, ciało człowieka przy życiu utrzymują wyłącznie maszyny. Jako dawcy narządów przyjść tylko do ludzi pytanie w których śmierć mózgu jest obecny - tj, w którym wszystkie funkcje mózgu nie udało unumkehrlich. Są to więc ludzie, których utrzymują przy życiu tylko maszyny. Kolejnym wymaganiem jest, aby dana osoba miała kartę dawcy. Jeśli takie zgody nie ma - członkowie rodziny w sposób jednoznaczny mogą za zmarłego zadeklarować w jego imieniu chęć zostania dawcą.
Dlatego obecnie w Niemczech mocno promowana jest karta dawcy - by zdjąć z krewnych ewentualny ciężar podejmowania tej decyzji, w momencie gdy stoją i tak w obliczu dramatu odejścia najbliższego.  

Czy ciało musi być żywe, aby zostać dawcą?

Właściwie tak, ale wyjątek stanowi darowanie tkanki. Na przykład tkanka mięśniowa lub chrząstkowa. W przeciwieństwie do dawstwa narządów, tkanka może być podana do 72 godzin po ustaniu pracy układu sercowo-naczyniowego. Zatem około dwie trzecie wszystkich zmarłych może potencjalnie kwalifikować się do oddawania tkanek. Prawdopodobieństwo stania się dawcami tkanek jest zatem większe.

Czy potrzebujesz w Niemczech wstępnego badania za życia , aby zostać dawcą?

Nie. Nie potrzebujesz badania lekarskiego podczas swojego życia. Ważne jest jednak, by w deklaracji bycia dawcą zaznaczyć przebyte wcześniej choroby - takie jak gruźlica czy rak. W deklaracji transplantacyjnej jest specjalne miejsce na wpisanie takich informacji.

Ilu dawców narządów jest w Niemczech?

W ubiegłym roku było mniej niż 800 transplantacji w całych Niemczech. Był to najniższy poziom od początku 21. wieku. 
 


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

społeczeństwo

Rośnie liczba elektrycznych rowerów

społeczeństwo

Powrót do szkoły

społeczeństwo

Ponad milion rodzin mniej

społeczeństwo

O piciu i paleniu

społeczeństwo

Ranking wpływu państw UE

społeczeństwo

Barometr Polska-Niemcy 2020

społeczeństwo

Wakacyjna zmiana planów

społeczeństwo

Kiedy Niemcy wyjdą z domów?

społeczeństwo

Co Niemcy kupują na Walentynki?

społeczeństwo

​Najpopularniejsze imiona 2019