społeczeństwo | 01.12.2017

Grudzień!

autor: Tomasz Sikora
Grudzień!
Jak co miesiąc publikujemy na niemcy-online najważniejsze zmiany jakie w danym miesiącu wprowadzane są za naszą zachodnią granicą. Tym razem przyspiesza niemiecka kolej, ale również bardzo ciekawe rozwiązanie zmuszające firmy telekomunikacyjne do informowania klientów na czas o kończącej się umowie.
Berlin-Monachium w czasie krótszym niż cztery godziny. Podobnie jak w Polsce także Niemcy 10 grudnia zmieniają rozkład jazdy pociągów. 
Tym razem kolej niemiecka świętuje ukończenie ogromnego projektu: budowę i rozbudowę linii o długości 500 km między Berlinem a Norymbergą.

ICE między Berlinem a Monachium dzięki tej modernizacji przejedzie w czasie krótszym niż cztery i pół godziny. Podróż pociągiem na 623 kilometrowym odcinku między Berlinem a stolicą Bawarii zajmowała dotychczas około sześciu godzin. 

Pociągi pojadą trzy razy dziennie. Podróż pociągiem będzie szybsza niż rejsowym samolotem - licząc tak zwany czas od drzwi do drzwi, ponieważ mimo że lot trwa około godziny, to sporo czasu zajmuje dotarcie na i z lotniska, a i procedury bezpieczeństwa sprawiają, ze przelot łącznie zajmuje około 5 godzin.  Tymczasem teraz pociągi pojadą z Berlina z prędkością do 300 kilometrów na godzinę i zatrzymują się tylko w Halle, Erfurcie i Monachium. Erfurt ma szczególne znaczenie jako nowy węzeł, przez który przebiegają koleje dużych prędkości we wschodnich Niemczech.

Nowa trasa jest zakończeniem niemieckiego projektu "Jedność Niemiec" nr 8 (VDE 8), który został uchwalony w (!) 1991 roku. Powinno to przyczynić się do poprawy połączeń transportowych między Wschodem a Zachodem. Modernizacja trasy kosztowała 10 miliardów euro, a był moment, gdy prace całkowicie ustały i wielu sądziło, że tory nigdy nie zostaną dokończone w odpowiednim standardzie.

Wraz ze zmianą rozkładu jazdy, na niemieckie tory wjedzie kolejna odsłona ekspresowego pociągu tym razem 4. generacji. ICE 4 połączy początkowo Monachium i Stuttgart z Hamburgiem. W nadchodzących latach ICE 4 zastąpi starsze modele ICE 1 i ICE 2. 

A co z cenami? Będą nieco wyższe. Według danych Deutsche Bahn średnio 0,9 %, ale są połączenia gdzie wzrost będzie dużo wyższy. Na przykład, nowa cena szybkiego nowego połączenia między Berlinem a Monachium wzrośnie o 13 procent do 150 euro. Dla porównania średnia cena biletu na samolot na tej trasie to 89 euro. Należy spodziewać się wzrostu cen w ruchu lokalnym o 2,3 procent. 

Jeśli planujecie w okresie świąt jeździć koleją w Niemczech - warto kupić bilet do 9 grudnia, wtedy skorzystamy ze starych cen. 

Telefon i Internet: Na fakturze należy zamieścić informacje o końcu umowy

Niemiecki rząd zmusił dostawców usług internetowych i telefonicznych by od grudnia wyraźnie informowali swoich obecnych klientów na comiesięcznej fakturze o terminie i okresie wypowiedzenia umowy. Informacje muszą również zawierać datę, w której usługodawca musi otrzymać ewentualne odstąpienie od umowy, aby umowa nie została przedłużona. Przepis ten stosuje się do wszystkich umów o świadczenie usług internetowych i telefonicznych na okres dłuższy niż jeden miesiąc.

Wniosek o przyznanie świadczenia na dziecko z mocą wsteczną

W Polsce mamy 500+ - w Niemczech to Kindergeld. Choć przysługuje tam nie tylko na drugie i kolejne dziecko ale na każde - to trzeba się o te pieniądze oficjalnie upomnieć. Ale, co ciekawe, na Kindergeld mogą również liczyć Polacy mieszkający w Niemczech. 

Czy nadal mam prawo do zasiłku rodzinnego? Ci, którzy zadają sobie to pytanie, powinni się spieszyć, ponieważ zasiłek na dziecko może być wypłacany jedynie z mocą wsteczną przez okres do czterech lat do końca roku. Od 2018 r. okres, w którym zostanie wypłacony z mocą wsteczną, zostanie skrócony do sześciu miesięcy.

 Do ukończenia 25 roku życia państwo niemieckie wypłaca zasiłek na dziecko rodzicom, jeśli dziecko jest jeszcze się uczy lub studiuje, odbywa wolontariat federalny (tu także: zastępcza służba wojskowa) lub jest wolontariuszem pracującym socjalnie lub w ogranizacjach ekologicznych. Również, jeśli ma tak zwany "rok wolny" czekając na wolne miejsce na praktykach zawodowych. 

Wysokość zasiłku rodzinnego (Kindergeld) dla pierwszego i drugiego dziecka wynosi 192 euro za trzecie to 198 euro i 223 euro począwszy od czwartego dziecka. Począwszy od dnia 1 stycznia 2018 r., kwoty zostaną zwiększone o dwa euro. 


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

społeczeństwo

Orbis Wratislaviae

społeczeństwo

100 niepotrzebnych śmierci

społeczeństwo

Zielona energia?

społeczeństwo

40 tysięcy wakatów

społeczeństwo

Dawca z automatu

społeczeństwo

Jesteśmy z plastiku.

społeczeństwo

Przyspieszone wybory?

społeczeństwo

​Bezsenność nie istnieje?

społeczeństwo

Od kleszczy dreszcze

społeczeństwo

RODO w wersji niemieckiej