społeczeństwo | 30.05.2017

Kara za szczepienia?

autor: Alicja Sielska
Kara za szczepienia?
Nie tylko w Polsce trwa interetowa dyskusja o rzekomej szkodliwości szczepień ochronnych. Mimo iż naukowcy nie pozostawiają wątpliwości, wielu ludzi wierzy że szczepienia są śmiertelnie niebezpieczne. Dzieje się tak w Polsce, dzieje i w Niemczech. Jak sobie służby radzą z teorią spiskową za Odrą?
Niemcy to kolejny kraj, który ze względu na zagrożenie epidemią odry zaostrza przepisy dotyczące szczepień. Włochy zdecydowały się w maju na wprowadzenie szczepień obowiązkowych dla dzieci do 6. roku życia i zaostrzenie przepisów dotyczących szczepień dzieci starszych – rodzice odmawiający szczepienia dziecka w wieku szkolnym mają być karani grzywną.

Najpierw parę liczb: W Essen z powodu odry zmarła 37-letnia kobieta, matka trojga dzieci. Według danych epidemiologicznych do połowy kwietnia 2017 w Niemczech zanotowano 410 przypadków odry, w porównaniu z 325 przypadkami, które zarejestrowano w całym 2016 roku. Zachorowań jest mniej niż w Rumunii czy we Włoszech, jednak rząd niemiecki ma świadomość, że zarówno ze względu na zwiększającą się liczbę dzieci nieszczepionych z powodu przekonań rodziców, jak i ze względu na dużą liczbę uchodźców i imigrantów, którzy dzieci nie szczepili ryzyko epidemii jest duże.

W Polsce teoretycznie za czynną i ciągłą niezgodę na wykonanie szczepień u własnych dzieci sąd rodzinny może nawet malucha odebrać. Wcześniej są pouczenia, nadzór opieki społecznej kilkutysięczne mandaty. Teoretycznie, bo w praktyce na ogół kończy się na pogadance środowiskowych pracowników pomocy społecznej.

W Niemczech ma być nie teoretycznie a praktycznie. I drogo. Rodzice, którzy odmawiają zgody na zaszczepienie dziecka, będą karani grzywną do 2,5 tysiąca euro – zapowiedział minister zdrowia Niemiec, Hermann Gröhe, tłumacząc, że zaostrzenie przepisów jest konieczne ze względu na realne zagrożenie epidemią odry.

Inne decyzje dotyczą opieki nad maluchami: Od przyszłego miesiąca dyrektorzy przedszkoli będą mogli odmówić przyjmowania dzieci, których rodzice nie przedstawią dokumentu poświadczającego wykonanie szczepienia. Będą też mieć obowiązek powiadamiania władz sanitarnych o rodzicach, którzy nie szczepią dzieci, a za odmowę zaszczepienia będzie grozić grzywna – do 2,5 tysiąca euro.

Ale to nie wszystko. Instytut Roberta Kocha zalecił w ostatnich dniach, aby wszyscy dorośli urodzeni po 1970 roku zostali zaszczepieni przeciwko odrze – dotyczy to osób, które nie chorowały na odrę, nie były jak dotąd szczepione lub otrzymały w przeszłości tylko jedną dawkę szczepionki.


o autorze

Alicja Sielska

Alicja Sielska

redaktor wydań niemcy-online.pl, specjalizująca się w tematyce ekonomicznej i społecznej, doktor nauk ekonomicznych

Inne artykuły

społeczeństwo

Przyspieszone wybory?

społeczeństwo

​Bezsenność nie istnieje?

społeczeństwo

Od kleszczy dreszcze

społeczeństwo

RODO w wersji niemieckiej

społeczeństwo

Wycieczka w cieniu CO2

społeczeństwo

Położną od zaraz!

społeczeństwo

Chico zabójca.

społeczeństwo

HarzIV - boki zrywać

społeczeństwo

Gorący kartofel Puigdemont

społeczeństwo

Nowy piłkarz: OAAHLEA