społeczeństwo | 01.07.2019

Kawa z resztek

autor: Tomasz Sikora
Kawa z resztek
Kaffeeform, berliński start-up, od trzech lat tworzy filiżanki do kawy z surowców wtórnych. Kurierzy odbierają zużyte fusy kawowe z kawiarni w całym Berlinie, aby stworzyć te ekologiczne kubki. Pijesz kawę z resztek po kawie.
Ach, kawa. To być może pierwsza myśl, która przychodzi ci o poranku do głowy. Ale o czym nie myślisz: o wszystkich odpadach, które powstają jako efekt uboczny porannego kofeinowego zastrzyku. W samych Stanach Zjednoczonych każdego roku zużywanych jest 120 miliardów jednorazowych kubków po kawie.

Ale to coś więcej niż tylko kubki i pokrywki, które staja się odpadami. A co z tymi wszystkimi zużytymi fusami kawowymi? Berlińczykom udało się wszystko połączyć w sensowną całość. Dzięki ich pomysłowi nie będzie ani fusów po kawie ani zużytych kubków i wieczek. zaczęli produkować kubki wielokrotnego z przetworzonych fusów do kawy.

Kaffeeform, berliński start-up z siedzibą w Berlinie. Pomysł na te ekologiczne kubki zrodził się w 2009 roku, kiedy Julian Lechner studiował projektowanie produktów.

Julian Lechner opowiada niemcy-online: Cały czas wypijaliśmy dużo kawy. W pewnym momencie zastanawiałem się, co się dzieje z tymi wszystkimi fusami kawowymi. Zwłaszcza, że Niemcy są jednym z największych konsumentów kawy w Europie. Przeciętny Niemiec spożywa rocznie około 7 kilogramów kawy. Około 99% papierowych, plastikowych i piankowych kubków po kawie trafia do kosza, a kiedy znajdą się w koszu, nawet papierowe będą się rozkładać przez ponad 20 lat.

Dzięki recyklingowi jednego rodzaju odpadów - resztek po kawie - Kaffeeform pomaga rozwiązać problem większego innego strumienia odpadów - plastikowych i papierowych kubków. Codziennie grupa kurierów rowerzystów jedzie do kawiarni w całym Berlinie, aby zebrać zużyte fusy kawowe.

Kurierzy zgłosili się sami. Napisali do Kaffeeform w marcu 2018 roku, że byliby zainteresowani współpracą. Jeszcze tego samego dnia doszło do spotkania, a dwa dni później kurierzy wyruszyli do kawiarni... po fusy. Crow Cycle Courier Collective co dzień zwozi do firmy około 150 kilogramów kawowych fusów.

"Kiedy odbieramy kawę, jedziemy na kawę... dostajemy od baristów w zamian za odbiór fusów kawę, która świetnie rozpoczyna nasz dzień, ich pozbawia kłopotliwych śmieci, a firmie produkującej kubki daje materiał do produkcji. Wszyscy szczęśliwi.

Zebrany materiał jest następnie sortowany i czyszczony w warsztacie Kaffeeform. Następnie są one transportowane do innego zakładu, gdzie są suszone i mieszane z włóknami roślinnymi, drobinkami drewna bukowego i żywicami naturalnymi.

Po zmieszaniu nowego granulatu z kawą mieloną, jest on formowany pod wpływem ciepła i ciśnienia. Do wyprodukowania jednej filiżanki espresso i spodka potrzeba około 6 filiżanek fusów, co daje w efekcie produkt końcowy w postaci produktu składającego się w 40% z fusów kawowych. Jednocześnie jest to materiał w 100% biodegradowalny. Niestety nie tani - filiżanka zrobiona z resztek po kawie kosztuje aż 10 euro. Dlatego nie ma możliwości, by było to naczynie jednorazowe.

Celem nadrzednym jest pokazanie ludziom jak w przemyśle mogłoby funkcjonować "zero wase" czyli program "żadnych odpadów". Bo gdy kupujemy plastikowy kubek za 10 centów nie bierzemy pod uwagę kosztów jego utylizacji, a właściwie kosztów globalnych - faktu że ten materiał juz właściwie na zawsze obciąży naszą planetę - tłumaczy założyciel Start-upu.

Kubki i filiżanki Kaffeeform są używane w 20 kawiarniach w Berlinie i u 150 sprzedawców w całej Europie. Ale firma nie zatrzymuje się na kubkach do kawy. Julian ma nadzieję, że pewnego dnia przekształci fusy kawowe w produkty lifestylowe, a nawet meble.


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

społeczeństwo

O piciu i paleniu

społeczeństwo

Ranking wpływu państw UE

społeczeństwo

Barometr Polska-Niemcy 2020

społeczeństwo

Wakacyjna zmiana planów

społeczeństwo

Kiedy Niemcy wyjdą z domów?

społeczeństwo

Co Niemcy kupują na Walentynki?

społeczeństwo

​Najpopularniejsze imiona 2019

społeczeństwo

Niemieckie mury - REPORTAŻ

społeczeństwo

Zjednoczone?

społeczeństwo

Plakaty weg!