społeczeństwo | 31.12.2019

​Najpopularniejsze imiona 2019

autor: Marek Zoellner
​Najpopularniejsze imiona 2019
Wbrew oczekiwaniom badacza to nie Greta. Imię, które nosi popularna i budząca w pewnych kręgach wiele kontrowersji działaczka, w ogóle nie znalazło się na podium.
fot. Anders Hellberg/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Autorem rankingu jest niemiecki badacz Knud Bielefeld, który publikuje takie zestawienie od 2006 roku. Łącznie w jego bazie danych znalazło się ponad 2 miliony imion. Tym razem badania oparł na 592 źródłach z 466 miast.

Były to dane ze szpitali położniczych i urzędów stanu cywilnego, co ma odpowiadać 23% dzieci (177 570) urodzonych w roku 2019. W ubiegłym roku pierwsze miejsca zajęli Paul i Marie. A jak było tym razem?

Otóż najwyższe podium przypadło Emmie i Benowi, na drugim miejscu znaleźli się Emilia i Paul, a trzecie zajęli Hannah/Hanna oraz Finn/Fynn.

W dalszej kolejności jest np. Mia i Leon, Sofia i Jonah, Lina i Noe czy Mila i Elias. Greta (i Samuel) zajęła dopiero 30. miejsce, choć w listopadzie w swoim subiektywnym rankingu Bielefeld uznał, że zasługuje na najwyższą notę. Jego zdaniem wynika to prawdopodobnie z tego, że imię jest już "zajęte" przez Gretę Thunberg.Listę 1000 imion można znaleźć na stronie beliebte-vornamen.de. Dociekliwi mogą zajrzeć głębiej, bowiem są tu również statystyki z dawnych lat sięgające roku... 1890!

Co ciekawe, rankingi wyglądają inaczej w zależności od regionu Niemiec:
 


o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

społeczeństwo

Kiedy Niemcy wyjdą z domów?

społeczeństwo

Co Niemcy kupują na Walentynki?

społeczeństwo

Niemieckie mury - REPORTAŻ

społeczeństwo

Zjednoczone?

społeczeństwo

Plakaty weg!

społeczeństwo

Szpitale na cenzurowanym

społeczeństwo

Właściciel historycznej walizki poszukiwany!

społeczeństwo

Drżąca kanclerz

społeczeństwo

Kawa z resztek

społeczeństwo

Zamrożenie czynszów